Külföldön is nagy a kereslet a minőségi magyar gomba iránt, a jelenlegi termés kétszeresére is igény lenne az exportpiacon, de ehhez komoly technológiai fejlesztések szükségesek – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI-vel. Tájékoztatásuk szerint a magyarországi gombatermesztés a tíz évvel ezelőtti tizennyolcezer tonnáról több, mint harmincezer tonnára emelkedett, a megtermelt gomba kilencven százaléka csiperke, hét-nyolc százaléka laskagomba, ezek csaknem kétharmada exportra megy.
A NAK szerint a magyar termesztés a belföldi igényeket kielégíti, de az exportigény miatt akár a kétszeresére is lehetne növelni. Ennek elősegítésére a Vidékfejlesztési Programban már indultak fejlesztések, ugyanakkor minél több gazdaságnak javasolt átállnia a növényházi termesztésre, ami sokkal nagyobb hozammal jár a pincés termesztésnél, viszont komoly beruházást igényel. A forgalomba kerülő csiperke háromnegyede friss áru, negyede konzerv. Friss áruként a csiperke és a laska mellett jóval kisebb mennyiségben többek között a shiitake gomba kapható még. Magyarországon tucatnyi nagyobb és kétszázötven kisebb gombatermelőt tartanak nyilván, az ágazat négyezerötszáz embert foglalkoztat. A legtöbb csiperkegombát Pest, Heves és Bács-Kiskun megyében termesztik, ebből a fajtából exportra a legtöbb Ausztriába és Romániába kerül. Régi, tradicionális termőterület Budafok-Budatétény és Kőbánya, ahol a pincerendszer kiválóan alkalmas gombatermesztésre, valamint Győr és Eger. Laskából a belföldi piacon a nagy kalapú, sötét színű a kedvelt, amelynek legnagyobb termőhelye Kecskemét.
Az egy főre jutó gombafogyasztás Magyarországon alacsony, körülbelül másfél kilogramm évente, de az utóbbi néhány évben lassú növekedést mutat – közölte a NAK. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet közelmúltban megjelent agrárpiaci jelentése szerint tavaly több, mint nyolcezer tonna csiperkegomba került a külpiacokra, szemben a háromszáz tonna alatti importtal. A jelentésből kiderül az is, hogy a Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára 2018 első negyvenegy hetében emelkedett az előző évihez képest: a csiperkegombát hat százalékkal magasabban, kilogrammonként 485 forintos, a laskagombát pedig egy százalékkal drágábban, hatszázharminc forintos áron kínálták.
Forrás: MTI; Fotó: MTVA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS