Nem kell kikockázni a tüntetésen dolgozó rendőrök arcát, döntött szerdán a Kúria – írja az Index.hu. A kúria egy hétéve húzódó jogvitára tett pontot, ugyanis végül meghajolt az Alkotmánybíróság azon döntése előtt, hogy ha a tudósítás fontos ügyről szól és a rendőr ábrázolása nem öncélú, nem jár kártérítés, amiért felismerhető felvétel jelent meg róla a médiában.
Az Index.hu arról ír, a kúria szerdai döntésével egy hétéve húzódó jogvitára tett pontot. A portál felidézi, 2011-ben közöltek riportot egy budapesti tüntetésről, amelyben szándékosan nem takarták ki a rendezvényt biztosító rendőrök arcát. Indoklásuk szerint azért tették ezt, mert nem értettek egyet azzal a kialakult gyakorlattal, hogy emiatt kártérítés jár az intézkedő rendőröknek, holott tudták, hogy per a riport megjelentetéséből. A portál szerint intézkedés közben a rendőr nem magánszemély, hanem az “állam arca”.
Mint a beszámolnak, 2012-ben első, majd egy évre jogerősen is elvesztették a rendőrök által indított pert, és fizetniük kellett. 2014-ben ugyanakkor az Alkotmánybíróság az Indexnek adott igazat, megsemmisítette a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntését. Az AB kimondta, hogy ha a tudósítás fontos ügyről szól és a rendőr ábrázolása nem öncélú, nem jár kártérítés, amiért felismerhető felvétel jelent meg róla a médiában. Ezután jogi huzavona kezdődött a Fővárosi Ítélőtábla és az Alkotmánybíróság között, amelynek hátterében az Index szerint egyfajta hatásköri vita állt. Az Alkotmánybíróság elvárta, hogy döntéseit a bíróságok az ítélkezés során teljeskörűen figyelembe vegyék, a bíróságok viszont ragaszkodtak hozzá, hogy az egyedi ügyekben a bírók az AB határozatait is maguk értelmezhessék, tehát maguk dönthessenek. A Kúria végül hét évvel az ügy kezdete után meghátrált. Az Index beszámolója szerint a Baka András által vezetett tanács ugyanis a rendőr felperesek keresetét elutasította, vagyis az Index és az Alkotmánybíróság álláspontjának adott igazat. Indoklásában a bíró kifejtette, véget akartak vetni a “pingpongozásnak” a rendesbíróságok és az Alkotmánybíróság között. Baka kiemelte, bár egyet lehet érteni az Alkotmánybíróság sajtószabadság-párti álláspontjával, a hatályos szabályozás viszont nem engedi meg ezt a tág értelmezést. Vagyis az Alkotmánybíróság lényegében egy új kivételt kreált, ahol a sajtószabadság elvét előnyben kell részesíteni a képmás jogával szemben.
A Kúria mostani döntése azt jelenti, hogy az ügy lezárult, és egy tüntetésről szóló tudósításban a sajtónak (az említett eseteket kivéve) nem kell kikockáznia az ott dolgozó rendőrök arcát
–írja az Index.
Forrás: index.hu; fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS