Jelentősen több európai befektetést szorgalmazott Afrikában Sebastian Kurz osztrák kancellár kedden Bécsben az EU-Afrika Fórumon. Orbán Viktor magyar miniszterelnök megerősítette: a magyar kormány álláspontja, hogy a segítséget kell Afrikába vinni, és nem pedig a bajt behozni ide, Európába, és különösen nem Magyarországra.
A tanácskozáson 25 afrikai állam képviselői, köztük hét állam- illetve kormányfő, európai részről 13 állam- vagy kormányfő vettek részt, valamint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, továbbá számos vállalkozó. A vendéglátó osztrák kancellár a befektetések növelése kapcsán úgy fogalmazott: az Európai Unió nem engedheti át a kontinenst Kínának. Az osztrák kormányfő reményét fejezte ki, hogy a fórum paradigmaváltáshoz vezet, és a klasszikus fejlesztési segélyek mellett erősödik majd a gazdasági együttműködés, és növekednek a beruházások. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Unió világszerte a legnagyobb adományozó, a fejlesztési támogatások több, mint felét adja. A beruházások növelésére viszont vannak még lehetőségei – fűzte hozzá.
Az Afrikában tapasztalható népességnövekedés – 2050-re több, mint kétmilliárdan élnek majd a kontinensen – erős gazdasági növekedést kíván, a befektetések révén pedig javulhatna a képzés és munkahelyek jöhetnének létre – vélekedett az osztrák kancellár. Sebastian Kurz visszautasította az arról szóló bírálatokat, hogy a legjelentősebb európai országok, köztük Németország és Franciaország nem képviselteti magát a legmagasabb szinten a bécsi fórumon. Mint mondta, örül annak, hogy a gazdasági élet sok képviselője, valamint vezető afrikai és európai politikusok jelen vannak a tanácskozáson. Azzal kapcsolatban, hogy a migráció miért nem szerepelt a fórum hivatalos napirendjén, az osztrák kancellár azt mondta, afrikai politikusok azt kérték, hogy “amikor tárgyalunk velük, ne csak a migrációról legyen szó, (…) és ne mondjuk meg nekik, mit kellene tenniük”. Sebastian Kurz hozzátette, hogy szélesíteni kell az EU és az Afrika közötti együttműködés alapjait.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerint a két kontinens között “partneri egyenjogúságról” van szó. Arra a kérdésre, hogy Kínával összevetve nem érkezik-e az EU túl későn Afrikába, Juncker azt válaszolta: “de igen, de mi jobban csináljuk”. “Sosem késő” – mondta a horvát miniszterelnök, Andrej Plenkovic a Bécsben rendezett EU-Afrika Fórumon. Hozzátette: habár a migráció nem része a hivatalos napirendnek, úgy látja, nehéz lesz úgy politikai párbeszédet folytatni, hogy egy Európa számára fontos témáról nem esik szó.
Orbán Viktor miniszterelnök előzetesen úgy értékelte: a tanácskozáson jó esély van a magyar stratégiai irányvonal megerősítésére. A kormányfő utalt arra: a magyar álláspont megerősítését várja a találkozótól.
A mi álláspontunk az, hogy a segítséget kell Afrikába vinni, és nem pedig a bajt behozni ide, Európába, és különösen nem Magyarországra
– fogalmazott. Hangsúlyozta: ezt a “stratégiai irányvonalat szeretnénk megerősíteni, és erre jó esélyünk is van”. Az ENSZ globális migrációs csomagjával kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: többen vannak az ENSZ-ben azok, akik kibocsátó országok, vagyis olyan országok, ahonnan migránsok érkeznek Európába. Ezért nagyon valószínű, hogy az ENSZ többsége a migráció támogatása mellett foglal állást – vélekedett. Kijelentette:
mi azonban az érem másik oldalához tartozunk, a bot másik végén vagyunk, mi nem szeretnénk migrációt Magyarországon.
Ezért “mi semmilyen szerződést nem írunk alá, amely nemzetközi szinten elismeri, támogatja, bátorítja és finanszírozza a migrációt” – magyarázta. A miniszterelnök közölte: “fenntartjuk a migrációellenes politikánkat”.
A litván külügyminiszter, Linas Linkevicius úgy vélte, Kínához viszonyítva Európa viszonylag későn fedezte fel Afrikát, ezért jobb termékeket és szolgáltatásokat kell kínálnia. A namíbiai információs és kommunikációs technológiáért felelős miniszter, Stanley Simataa reményét fejezte ki, hogy javulni fognak az EU és Afrika közötti kapcsolatok.
A román államfő, Klaus Iohannis azt emelte ki, hogy “Afrika feltörekvőben van”, így Európa abban érdekelt, hogy a lehető legjobb gazdasági kapcsolatokat építse ki Afrikával, ehhez szerinte sosincs késő. Románia 2019. január 1-jén veszi át Ausztriától az Európai Unió soros elnökségét. Az EU-Afrika Fórum az osztrák elnökség utolsó jelentős rendezvénye, ezért Iohannis szerint “ez egy jó alkalom az elnökség lecsengésére”, illetve “a román elnökségre való felkészülésre”.
A fórum középpontjában az Afrika és az EU közötti gazdasági együttműködés javítása állt, különös tekintettel a digitalizációra és az innovációra. Napirenden voltak továbbá a klímaváltozással összefüggő kérdések, valamint afrikai befektetési programok, amelyek célja, hogy segítsék az afrikai lakosság helyben maradását,
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS