Egy haladó kutatás szerint a baloldali értékek népszerűek idehaza, így nem azokkal van a probléma, hanem az elvileg ezeket képviselő pártok hitelességével – olvasható a 24.hu-n, amelynek szerzői a Policy Solutions kutatási igazgatójával, Bíró-Nagy Andrással, valamint az elemző cég és a Friedrich Ebert Stiftung Alapítvány gondozásában megjelenő, a Szociáldemokrata értékek Magyarországon című kiadványról beszélgettek. Nem lehet tudni, miként jön a képbe a pénz, de a tanulmány arra is rámutat, hogy a baloldal a hitelességen túl jelentős erőforráshiánnyal küszködik. Brühühühü….
Azt mondja a fent említett kutatási főigazgató úr a főbaloldali főújságnak, hogy a Fidesznél a párthoz való hűség mindent felülír. És azt is: “Még akkor is, ha a választói érzékelik, hogy pártjuk azokkal az értékekkel szemben politizál, amelyeket amúgy személy szerint fontosnak tartanak. Még olyan kérdésekben is, amelyeknél egyértelmű, hogy a Fidesz a szociáldemokrata értékekkel szemben cselekszik, mint az egykulcsos adórendszer bevezetése vagy a munkanélküli segély visszavágása, a támogatói meghatározó része szerint a leghitelesebben ő képviseli ezeket az értékeket. A Fidesz természetesen nem baloldali, de jól szemezget a baloldal témái között, például rezsit csökkent vagy harcias retorikát alkalmaz a multinacionális cégekkel szemben.”– mondta. Hallottak ezek a kereszténydemokráciáról? Hogy az is szolidáris, nem csak az úgynevezett baloldal?
Mozgástér, építkezés, képességek
Főkutatási igazgató úr arra a kérdésre, hogy van e egyáltalán mozgástere a baloldali politikának, ha még a baloldali értékek képviseletét is a Fideszhez kötik sokan, úgy válaszolt: “Ebben van szerepe annak, hogy milyen ma a 2002 és 2010 közötti kormányzás megítélése. És van szerepe annak is, hogy a 2010 után létrejött pártok mennyire tudtak áttörni, nem is elsősorban a politikai tartalom tekintetében, hanem például abban, a választók tudják-e egyáltalán, mit képviselnek.” Bizony, ha kifosztasz egy népet, többet nem kormányzol. Pont. Aztán az is megállapítódott az interjú szerint, hogy a baloldali és liberális ellenzék egészére igaz, hogy a kialakult helyzet okai között ott van a politikusi képességek, és az erőforrások hiánya, a szervezeti háló ki nem épülése és a médiában történt átalakulások. Ez persze a főkutatási főigazgatónak nem azt jelenti, hogy ez a rendszer, vagy akár a baloldal hitelességi válsága fennmarad az idők végezetéig. Nem persze, majd ha az elvtársak elkezdenek végre dolgozni, akkor lehet, megmozdul valami. Bíró-Nagy szerint is olyan hosszú távú építkezésnek kellene nekikezdeni, amit az MSZP 2010 előtt elfelejtett megcsinálni, és a többi párt sem fordított rá elegendő energiát 2010 után. “Építkezni kell a médiában, meg kell erősíteni a vidéki szervezeteket, újjá kell építeni az értelmiségi hátteret. Erről persze könnyű nyilatkozni, de én sem látom, hogy ehhez az erőforrások előteremthetők lennének.” Aztán bevallja: “Kész receptet nem tudok adni, az ellenzéki pártok állapotát és helyzetét látva, aligha van bárki, aki képes megmondani a megoldást. De naponta látjuk azokat a történéseket, amelyekben kiélezhetőek lennének konfliktusok, amiknek köszönhetően nyilvánvalóvá válhatna a szavazók nagy része számára, hogy a kormány valójában saját személyes preferenciájával ellentétes politikát folytat.”
Aki kíváncsi a teljes interjúra, itt elolvashatja.
Címlapfotó: Youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS