
Pocsék első félidő után nagyszerű hajrát produkálva a hosszabbítást még kivívta Egyiptom ellen a magyar férfi kézilabda-válogatott, de győznie sajnos nem sikerült. Így csapatunk végül a nyolcadik helyen zárta a világbajnokságot, amely összességében nagy siker, hiszen elérte az eredetileg kitűzött célt és kijutott a jövő tavaszi olimpiai selejtezőtornára.
Utolsó mérkőzését játszotta a magyar férfi kézilabda-válogatott a svéd–lengyel közös rendezésű világbajnokság 5–8. helyért zajló szakaszában. A mai, Egyiptom elleni mérkőzés hivatalosan a hetedik helyezésről volt hivatott dönteni, ám a mi esetünkben ennél valamivel többről is szólt ez a találkozó. Függetlenül ugyanis attól, hogy csapatunk elérte a kitűzött célt, és bejutott a jövő tavaszi olimpiai selejtezőbe, mégis felemás érzések kavaroghatnak bennünk a szereplést illetően. A bravúrgyőzelem (Izland ellen) és a „kötelező” sikerek (pl. Dél-Korea vagy Brazília ellen) mellett ugyanis történelmi vereséget könyvelhettünk el (Dánia ellen), és magyarázatra szorul az is, hogy több fontos meccsbe is bealudtunk, pocsékul kezdtünk, ami után már csak az maradt, hogy fussunk az eredmény után – többnyire eredménytelenül.
Egyiptom komoly fejlődésen ment keresztül a mögöttünk hagyott évtizedben, nem csupán a legerősebb afrikai csapattá nőtte ki magát, de utol is érte a legjobb európai válogatottak szintjét. Ezt nemcsak a mostani nyolc közé jutása mutatja, de az is, hogy sokáig úgy tűnt, megnyeri a középdöntős csoportját, és csak a dánok elleni utolsó középszakasz-meccsen csúszott le az első helyen történő továbbjutásról.
Sajnos a vb-n többször látottakhoz hasonlóan kezdtünk most is… Az első percek mindegyikében betalált a fehér mezben játszó Egyiptom, míg mi csak egy ízben tudtunk eredményesek lenni, így az 5. percre máris tetemes, négygólos hátrányba kerültünk (5–1). Támadásainkban több, bosszantó pontatlanság is előfordult, ki nem kényszerített labdavesztések és elrontott átlövések, miközben több könnyű gólt is engedélyeztünk az afrikai csapatnak.
Az első percekben összeszedett hátrányon sajnos érdemben nem is sikerült faragni, három és öt gól között ingadozott az egyiptomi vezetés. Amikor ebben elmozdulás következett be, abból is rosszul jöttünk ki, mert növelték előnyüket az afrikaiak. A félidő utolsó harmadában is jól őrizték vezetésüket, s bár a játékrészt Ilics Zoran gyönyörű bombagólja zárta, így is hat góllal vezetett a szünetben Egyiptom (17–11).

Stockholm, 2023. január 29. Az egyiptomi Ibráhim el-Mászri (b) és Mohab Abdel Hak (j), valamint Ligetvári Patrik a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság 7. helyéért játszott Magyarország–Egyiptom mérkőzésen a stockholmi Tele2 Arénában 2023. január 29-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás
A második játékrész folyamatosan felváltva hozta a gólokat, amely azt eredményezte, hogy jelentősen nem tudtunk közelebb kerülni Egyiptomhoz. Aztán a játékrész derekán felcsillant a remény. Hatgólos egyiptomi vezetés után (25–19) zsinórban három gólt szereztünk, így sikerült háromra felzárkózni (25–22). Innentől ismét „lőtávolon belülre” kerültek a fehér mezesek, ráadásul az 54. perc elején emberelőnybe is kerültünk. Bár ekkor még nem sikerült közelebb jönni, de mégis meglett a remény, hogy talán fordíthatunk.

Stockholm, 2023. január 29. Az egyiptomi Ali Mohamed (b) és Bodó Richárd a férfi kézilabda olimpiai kvalifikációs világbajnokság 7. helyéért játszott Magyarország–Egyiptom mérkőzésen a stockholmi a stockholmi Tele2 Arénában 2023. január 29-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás
Az utolsó néhány perc kissé csapongó játékot hozott ugyan mindkét oldalon, ám szinte a semmiből valami félelmetes küzdőszellem tört fel a mieinkből, amelynek révén egy perccel a vége előtt 28–27-re vezetett már csak Egyiptom. Most bánhattuk igazán a rémséges kezdést, mert a második félidő a miénk volt. Az egyiptomiak – kiváló védekezésünknek hála – nem tudták gólra váltani a támadást, így fél percünk maradt egyenlíteni. Chema Rodríguez időt kért, majd támadhattunk. Bodó egy remek figura után átlövésből bevarrta a labdát, így visszajöttünk és hosszabbításra mentettük a találkozót.
A ráadásban egy-egy gól született az első öt percben, így semmi nem dőlt el. A második öt percben Egyiptom talált be először (30–29), de Pedro az utolsó pillanatban egyenlíteni tudott, és így újabb kétszer ötperces ráadás következett. Gyors gólváltás után Egyiptom ismét betalált, majd Ilics harcolt ki hetest, amit Lékai bevágott (33–33). Az utolsó öt percben sajnos Egyiptom jött ki jobban az adok-kapokból, így végül 36–35-re megnyerte a helyosztót.
Válogatottunk ezzel a nyolcadik helyen végzett a világbajnokságon, amellyel teljesítette az előzetesen kitűzött célt és kijutott a jövő tavasszal rendezendő olimpiai selejtezőtornára.
Vezető kép: MTI/Kovács Tamás
Ungarn über alles !
2023-01-30 at 12:50
mit se mondikáljak, úgy szüzammen az egész szériára én csak négyes-alát adtam volna
Józsi
2023-01-30 at 09:55
Ugyanmár!!! A nyolcadik hely, ha azt jelentené, hogy miénk a világ nyolcadik legjobb csapata, akkor összevághatnánk a bokánkat. A kérdés az, hogy a legjobb húszban benne vagyunk-e?! Aranyos volt minden meccs után meghallagatni, hogy “tanulnunk kell a hibákból”!!! ÉS SOHASEM TANULTUNK SEMMIT. Az élbolytól 2-4 éve még csak egy-két gólra voltunk (…”tanulni kell a hibákból”…) ma már 7-17 gólra vagyunk. Egyedül Izlandot győztük le (a VB 12. helyezettjét) a “közepesen erős” kategóriából, mindenki mástól kikaptunk! No de hogy?! Megalázóan!!! Örülhetünk, hogy a horvátokkal, hollandokkal, szerbekkel, lengyelekkel, szlovénokkal nem kellett játszanunk! ( a véleményem alapján ha valaki azt gondolná, hogy nem a magyaroknak szurkoltam az rettentő nagyot téved, néha már-már életveszélyben voltam a feszültségtől!)
fif kézi
2023-01-30 at 09:43
Az az edző, aki a szünetben káromkodva üvöltözik az öltözőben, így kapja vissza az erősen hullámzó játékot. Ha az edző mentálisan labilis, sorba kapja a sárga lapokat, akkor ez a viselkedés a játékosokra is kihat. Én úgy emlékszem az edzőre, hogy aktív játékosnak jó volt, de rövid időn belül bebizonyosodott, hogy edzőnek sem szakmailag, sem mentálisan nem felel meg!
chatillon r
2023-01-30 at 09:22
A 8. hely jó eredmény. csak az a baj hogy itt a pozitívumok véget is értek. a játékunk elmaradott. néha egy-egy kurucos győzelem összejön aztán kipukkadás. régen is így volt de most nagyon elmentek mellettünk a többiek és a női kéziben is. mi 20 évvel ezelőtti szinten vagyunk. ez azért meglepő mert a zsoldosokkal teletűzdelt “magyar” klubcsapatok nemzetközi szinten nem rosszak. a válogatottaink viszont (talán ezért) sehol sincsenek. valami nagyon félrement
balfék
2023-01-30 at 09:16
A klubcsapatok sikere ott látható a dán győzelemben, hajrá, fuss neki megint, milyen játékosok is vannak a nagyszerű klubcsapatokban…? Lehet tao-zni, meg számmisztikával jönni, de a magyar játékosok erőssége ennyi. A fociban meg még ennyi sem, van hová fejlődni, de nem kellene egy szinte mindig vb résztvevő csapatot gyalázni. Erre volt most elég, a többi csapatsporttal mi van? Azoknál is a klubokban leginkább külföldiek játszanak, ahol meg nem, ott látszik is, milyen gyengék (hiába mondják páran, hogy a jégkorong milyen szuper, mert nem az). Nem kéne túltolni a kézicsapat becsmérlését. Sem férfi, sem női vonalon. Most ennyire futotta. Majd, ha lesznek jobb hazai játékosaink a klubjainkban, akkor le lehet szállni a magas lóról, mert a Veszprém csak nevében magyar, ahogy a Szeged is, elnézve kikkel vannak teletömve (TAO a f.szt!).
csutka ádám
2023-01-30 at 08:35
Hát kérem: küzdőszelleme az amatőröknek van. Például egy skót falusi rögbi csapatnál az példás. De a milliárdokkal agyon dotált magyar kézilabdázók profik. Tőlük eredményeket várunk, ami azonban egy jó ideje már elmarad. Zsinórban három vereség egymás után a nyolc között szégyenletes. Ez az igazság.
balfék
2023-01-30 at 06:54
Nem vagyok teljesen elégedett, de ez egy ilyen sportág. Ellenben megkérdezném azoktól, akik mindig fanyalognak, hogy VB-n a válogatott “csak” 8. lett, hogy az agyon magasztalt jégkorong és labdarúgó válogatottjaink mikor voltak utoljára ilyen magas helyen egy világbajnokságon? Mikor voltak állandó résztvevői a legjobbak versenyének? Értem, hogy csalódás ez a helyezés, de jó lenne, ha nem próbálnák egyesek ezekkel a sportokkal hasonlítani. Aki nem érti, nem érti, azzal nincs mit tenni.
Sas
2023-01-29 at 22:14
Kása-te hülye vagy.
Erhardt Miklós
2023-01-29 at 21:31
Mikor tűnik fel, hogy nem a nagydarab, nehézkes, egy-egy megmozdulásra képes delikvensek jelentik a jó csapatot? A 60 percből 10 perc sikerül és ez érdem?
Kása mása
2023-01-29 at 20:48
Remek teljesimény. Ne becsüljük le, a világ 8. ik legjobb
csapata a mieinké.
Sas
2023-01-29 at 20:15
Olyan csapat kell, amelyben vannak böhöm nagyok és gyors picik.A kapus pedig kapus.
TS
2023-01-29 at 18:42
Ha nem a 2. félidőben kezdenénk a meccset, még néha nyernénk is.
Mondjuk, látva Egyiptom játékát, megint egy nagy zakóra számítottam.