A villamosenergia- és a gázellátás tekintetében egyaránt ellátásbiztonság van Magyarországon – erről Lantos Csaba energiaügyi miniszter beszélt csütörtökön, Tusnádfürdőn.
A miniszter a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) e témában rendezett kerekasztal-beszélgetésén igennel felelt arra a kérdésre, hogy Magyarország energiaellátása biztosított-e. Kifejtette: az elmúlt 12–13 évben kiépült a nagyfeszültségű áramvezeték-rendszer, az energiaellátás folyamatosan garantált. Kitért arra, hogy vannak olyan időszakok, amikor már a napelemek el tudják látni Magyarországot elektromos árammal, és vannak órák, amikor már teljesen karbonmentesek vagyunk.
A gázellátással összefüggésben kiemelte: stabil és robusztus gázhálózata van az országnak, és Szlovénia kivételével minden szomszédos országgal összekötik Magyarországot kétirányú kompresszorok és csővezetékek, amelyek az importra és exportra egyaránt lehetőséget biztosítanak. A gázfogyasztás csökkenő tendenciát mutat: a pandémia előtt 11,5 milliárd köbméter volt a fogyasztás, idén 9 milliárd alatt leszünk. A legszűkebb keresztmetszetet a kőolajnál látta: két vezeték jön az országba, az egyik Ukrajnán keresztül vezet, és a háború ellenére működik. Problémának nevezte, hogy 2024 végén az orosz–ukrán tranzitszerződés lejár, és nem tudni, mi lesz a jövője.
Jelezte: azon dolgoznak, hogy a többi energiaforrás – napenergia, geotermikus energia, biomassza, biogáz – aránya egyaránt növekedjen a jövőben. Megjegyezte: a magyar cégek visszaszerzése kulcselem volt az energiabiztonság szempontjából. Kitért arra is: azért támadják a magyar rezsicsökkentést, mert jól sikerült “a termék”.
Megvalósult a hosszú távú áramvásárlási szerződés és az “ársimítás”, amivel nem tudnak Brüsszelben mit kezdeni, “ezt sem lenyelni, sem kiköpni nem tudják”
– fejtette ki. Paks2-ről elmondta: sikerült módosítani a szerződést, Brüsszel ezt jóváhagyta, ez alapján újraindult és folyik az építkezés. Remélik, innentől felgyorsulhat a folyamat és tartani tudják a határidőt. A jövőre nézve az áramfogyasztás növekedésével és a fosszilis hordozók visszaszorulásával számolnak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Veres Nándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS