GMO mentességünk továbbra is veszélyben van; új vizilépcső épülhet a Dunán; húsz éve tanít a bevándorlás veszélyeiről; Orbán nem próbálgatja a koronát, de a kormányzói tisztség nem áll távol tőle – nyilatkozta a Mandinernek Lányi András, az ELTE humánökológia tanszékének docense. Lányi szerint migráns-ügyben az EU a kezdetektől fordítva ül a lovon.
A Mandinernek adott nagyinterjúban Lányi kifejti, őt nem érhette váratlanul a migránsválság, hiszen húsz éve tanít erről a problémáról. Az őt ért nemrégiben megfogalmazott kritikákkal ezért sem vitatkozik. Mint mondta, „húsz éve tanítom a humánökológia szakon, hogy a világban népvándorlás zajlik, amelynek Európa elsőrendű célpontja. Azt is tanítom, hogyan veszélyezteti mindez a civilizációnkat. Most, amikor házhoz jött a probléma, nem tehettem meg, hogy mást mondjak, hiszen mindig is erről beszéltem.”
Lányi attól tart, a migránsválság kapcsán, hogy az emberek figyelme csak ebbe az irányba koncentrál, és így egyes negatív lobbitevékenységek észrevétlenek maradhatnak. Példaként említette, hogy a vízügy lobbistái mindent elkövetnek, hogy duzzasztógátat építsenek a Dunára. Most, hogy a Duna-mozgalmak emblematikus vezetője, Karátson Gábor elhunyt, erre egyre nagyobb az esély. Lányi szerint a kormány előtt viszont nem maradhatnak észrevétlenek ezek a törekvések. „Márpedig ha a Fidesz elárulja a Duna-mozgalmat, saját identitása egy fontos részét veszíti el.”
Lányi szerint elhibázott a magyar állam lépése, hogy nem érvényesíti nemzetközi jogait Szlovákiával szemben. Elvileg a méltányos vízmegosztás jegyében a Duna vízhozamának felére is jogot formálhatnánk, amellyel vissza lehetne állítani például a katasztrofális állapotban lévő Szigetköz eredeti állapotát. Ehelyett „átadtunk egy jegyzéket a szlovákoknak, hogy az Öreg-Duna medrében mi is megépítenénk a magunk kis vízlépcsőrendszerét hét duzzasztógáttal”.
A paksi atomerőmű-építéssel kapcsolatban Lányi kifejtette, „olcsó és korlátlan energiaforrást adni az emberiség kezébe olyan, mintha egy gyerek kezébe géppisztolyt adnánk. Én tehát elsősorban az energiatakarékosság híve vagyok, másodsorban a megújuló energiaforrásoké”. Lányi szerint a tervezett erőmű nem termel gazdaságos energiát, és nem elég rugalmas a működése ahhoz, hogy gazdaságos lehessen. Az atomerőművek új generációjának kifejlesztése azonban éppen a fukushimai katasztrófa miatt egyelőre áll.
Az GMO mentességünk is veszélybe kerül, mivel a kormány felzárkózott a szabadkereskedelmi egyezményt megkötni szándékozók csapatába. Lányi szerint „mivel az üzleti érdekeik sérelmére, hátrányos megkülönböztetésre hivatkozó cégek ezentúl magánbíróságok előtt perelhetik az államokat, ne legyen illúziónk: a GMO-pert is el fogjuk veszíteni.”
Lányi szerint a migránsválság felgyorsíthatja Európa szükséges megújulását, mert a jelenlegi rendszer a helyi társadalmak önrendelkezését korlátozza, a szabadkereskedelmet és a bürokráciát ellenben mindennél fontosabbnak tartja. „Nem a futurológia tanszéken tanítok, nem tudom, mit hoz a jövő. De az biztos, hogy az EU a kezdet kezdetétől fordítva ül a lovon.”
Teljes riport itt olvasható. Videó itt.
Forrás: mandiner.hu
Fotó forrás: youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS