Lassan halad a pusztító erejű Dorian hurrikán, aminek a magja még mindig a Bahama-szigetek felett van. Legalább 13 ezer ház megsemmisült és többen meghaltak. Egyelőre még nem tudni, hogy a viharszörnynek is nevezett hurrikán mikor éri el az Egyesült Államok keleti partját, de az már biztos, hogy ez a legerősebb vihar, ami valaha fenyegette Floridát.
A vihar, mivel részben szárazföld fölé ért, gyengült; egyelőre nem tudni, hogy ideiglenesen-e. Most is pusztító erejű azonban, és nagy sebességgel halad. Az amerikai keleti part mentén milliók figyelik a hurrikán irányát. Abban reménykednek, hogy ha a következő két napban észak felé fordul, akkor talán megkíméli őket – írja a Fox News. A Bahama-szigeteken viszont már óriási pusztítást végzett: egy nyolc éves kisfiú volt Dorián első áldozata az Abaco-szigeteken. De várhatóan nem ő az egyetlen áldozata a viharnak; bahamai tisztviselők jelentése szerint több holttestet is láttak már. Egyelőre még nincs hivatalos adat, de a Vöröskereszt szerint mintegy 13000 ház rongálódott meg vagy semmisült meg teljesen a viharban – írja a BBC.
Nem számít, hogy milyen úton halad a hurrikán, az Egyesült Államokat érinti
– mondta Jared Moskowitz, a floridai Vészhelyzetkezelési Központ igazgatója.
Éjjel-nappal folytatjuk az előkészületeket
– tette hozzá.
Az óriási erejű vihart már több helyen egyenesen viharszörnynek hívják; az eddigi szélerőssége elérte a 300 km/órát. A hurrikánfigyelmeztetések Florida keleti partvidékének nagy részére érvényesek. Négy államban hirdettek szükségállapotot. Egyelőre nem lehet biztosan tudni, hogy mikor fogja a vihar elérni a keleti partot és ott merre halad. A Nemzeti Hurrikánközpont hétfőn kijelentette, hogy az előjelzések szerint lassan nyugatról észak-nyugatra, majd fokozatosan, északnyugatról északra halad a vihar. Ez a pálya rendkívül veszélyes és kiszámíthatatlan, a hurrikán magja ugyanis továbbra is a Nagy-Bahama-szigeteken van. Magyar idő szerint akár kedd hajnalban is megérkezhet, de lehet, hogy csak egy nappal később.
Donald Trump hétfőn vészhelyzeti nyilatkozatot írt alá, ami lehetővé teszi a FEMA, az amerikai Szövetségi Vészhelyzeti Ügynökség számára, hogy koordinálja az országban a katasztrófaelhárítási hivatalok munkáját. A dél-karolinai kormányzó, Henry McMaster vasárnap elrendelte az állam egész tengerpartjának kötelező evakuálását, amelyre hétfőn délben került sor. Néhány órával később Georgia kormányzója, Brian Kemp is elrendelte hétfő délre a kötelező evakuálást az állam atlanti partvidékén. Észak-Karolina kormányzója, Roy Cooper figyelmeztette az embereket, hogy a hét későbbi felében ott is heves esőzésekre, szelekre és árvizekre készüljenek fel.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/EPA/NASA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS