Történelmi mélyponton van, és úgy tűnik, az országgyűlésbe sem jutna be az MSZP, ha most lennének az országgyűlési választások a Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint. A szebb napokat is látott szocialisták ugyanis önmagukban négy százalékot, a még hozzájuk képest is szinte mérhetetlen Párbeszéddel közösen pedig 5 százalékot szereznének, ha a héten dőlne el, ki jut be a parlamentbe. Kiszelly Zoltán politológus az Origónak úgy kommentálta a felmérést, hogy az MSZP továbbra is a globalizáció mellett áll, azonban már a folyamat magyarországi nyertesei sem szavaznak a pártra. Hozzátette: nehéz lesz úgy szavazókat nyerniük, ha külföldi és nem hazai problémákra keresnek megoldásokat.
Fennállása legrosszabb eredményét produkálta a Nézőpont Intézet felmérésében az MSZP, amely még a Párbeszéddel koalícióban sem kerülne be az országgyűlésbe, ha most lennének a választások. A Nézőpont Intézet ugyanis a biztos szavazó pártválasztók körében csupán négy százalékos támogatottságot mért nekik, ami kevés az öt százalékos küszöb megugrásához. Ennél is nehezebb helyzetben vannak, ha a Párbeszéddel közös koalíciójuk eredményeit nézzük: a pártszövetség összesen 5 százalékot kapna, ami csupán fele a koalícióban induló pártok számára meghúzott 10 százalékos küszöbnek. Vagyis az MSZP-Párbeszédnek meg kellene dupláznia támogatottságát, ha 2022-ben is mandátumot akarnak szerezni, ez viszont nem lesz egyszerű.
Az Origo szerint ráadásul már a Párbeszédnek is kezd teher lenni a haldokló szocialista párt, így akár új, erősebb szövetséges után is nézhetnek 2022-re, hogy garantálják mandátumszerzésüket. A lap arról is beszámol, hogy a szétesőfélben lévő szocialisták elnöke, Tóth Bertalan elkezdett a veszett fejsze nyele után kapkodni, és bejelentette, hogy március 14-én kongresszust tartanak, ahol többek között döntenek arról is, hogy bevezetik-e a társelnöki rendszert a szocialista pártban. Ezt követően májusban tartanak majd tisztújítást a szocialisták. Kérdés azonban, hogy van-e a párt soraiban olyan kaliberű politikus, aki meg tudja állítani ezt a zuhanórepülést.
Kiszelly Zoltán politológus szerint a hagyományos baloldali pártok, mint például az MSZP mélyrepülésének a legfőbb oka, hogy túlságosan megfertőződtek a neoliberális blairizmussal (a Tony Blair egykori brit munkáspárti miniszterelnök nevéhez köthető irányzattal).
Ennek eredménye az lett, hogy a globalizáció nyertesei már nem szavaznak a munkáspártokra, míg a vesztesek otthagyták az egykor erős szocdem pártokat, és egy részük a bevándorlásellenesek pártjára állt
– vélekedik a szakértő. A politológus szerint az sem segít az MSZP-nek, hogy teljes szereptévesztésben van, hiszen valós, helyi problémák megoldása helyett annyira ragaszkodnak a külföldi minták lemásolásához, hogy gyakran olyan politikát fogalmaznak meg, ami abszolút nem illeszkedik a magyarországi igényekhez, sokkal inkább nyugat-európai problémákra ad választ. Vagyis a szocialisták lényegében és teljesen elszakadtak a magyar valóságtól politikájuk megfogalmazása során, és nem állnak a magyar emberek pártján.
Jó példa erre, hogy a pártelnök német példára legutóbb arról beszélt, hogy maximalizálnák az albérleti árakat, azonban míg Berlinben a lakosok 80, addig Budapesten csak 20 százaléka él albérletben. Ebben az esetben is csak egy kisebbség érdekeit próbálja képviselni az MSZP
– mondta az elemző. Kiszelly szerint hiteles és emberközpontú politikával lehetne visszaút, ugyanakkor úgy látja, hogy a szocialistáknál – megengedően fogalmazva – B-kategóriás politikusokat tudnak csak csatasorba állítani, akik nem képesek ilyen komoly irányváltást levezényelni.
A horngyulai csúcspont óta folyamatosan zuhan az MSZP támogatottsága; ennek egyik jele volt, hogy a tavalyi EP-választáson történetének legrosszabb eredményét érte. Ebből a helyzetből egy hiteles és a társadalom valós problémáira reagáló politikával lehetne visszaút, azonban az MSZP politikusi gárdáját B-kategóriásnak lehetne nevezni, és semmilyen innovatív megoldást nem láttunk tőlük az elmúlt években
– fejtette ki Kiszelly Zoltán. Az elemző összegzése szerint az MSZP két szék között a pad alá esett.
A párt a globalizáció oldalán áll, de sem a nyertesek, sem a vesztesek nem voksolnak már rájuk
– zárta szavait az elemző.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS