Látszatjogállamban éltünk 2010-ig, azóta már a látszat sincs meg – fogalmazott Gegesy Ferenc, volt IX. kerületi polgármester a Magyar Narancs csütörtöki számában. A korábbi SZDSZ-es képviselő tavaly év végén megjelent könyve kapcsán adott interjújában arról beszél, akkor döntött úgy, hogy távoltartja magát az országos politikával, amikor pártja koalícióra lépett az MSZP-vel. Mivel később mégis parlamenti képviselő lett, végignézte, hogyan asszisztál az SZDSZ, később pedig az MDF is s szocialisták kormányzásához.
Gegesy Ferenc az interjúban felidézi, a legszívesebben az első polgármesteri ciklusára emlékszik vissza annak ellenére, hogy különösebb felkészülés nélkül lett a kerület vezetője. Mint fogalmaz, az 1994-ig tartó időszakban 34 tenni akaró ember ült a testületben, a hozzáállás és a színvonal azonban fokozatosan leromlott, nyilvánvalóvá váltak a pártkötődések.
Arról is beszélt, polgármestersége idején úgy döntött, nem szeretne országos politikával foglalkozni, mivel az SZDSZ annak ellenére kötött koalíciót az MSZP-vel, hogy Magyar Bálint ezt előzetesen határozottan visszautasította. Hozzátette, Tarlós István ennek hatására lépett ki a pártból, ő azonban inkább úgy döntött, távol tartja magát az országos politikától. E szándékának némileg ellentmond, hogy 2006-ban bekerült az Országgyűlésbe. Az MSZP-SZDSZ koalíció kapcsán arról beszél, a két párt között nagy volt az egyetértés. Így szavazhatott meg az országgyűlés egy olyan törvényjavaslatot, amely azután ötmilliárdos lyukat ütött a költségvetésen. Amikor az SZDSZ kilépett a koalícióból, továbbra sem szavazták le a szocialisták javaslatait. Felidézte,
akkor éppen az MDF néhány képviselője segítette ki a kisebbségi kormányt. Ott ültem mellettük, láttam, hogy nem szavaznak az MSZP ellen.
A kerület jelenlegi vezetésével kapcsolatban arról ír, utódja szisztematikusan rombolja le a korábbi eredményeit. Lelassult a városrehabilitáció, bontásra ítélték a felújítandó épületeket, hagyták leromlani a Ráday utcát, holott ezekre megadta a forrás a Fidesz 2010-ben. Hiányzik a korrupció elleni küzdelem, vannak ugyanis olyan döntések, amelyeket nem tud mással megindokolni.
Az önkormányzati rendszerrel kapcsolatban azt mondja, a testületek működését átláthatóbbá kellene tenni, például az ülések titkosíthatóságának szigorításával. Erősíteni kellene az ellenőrző szervek, az ÁSZ, a jegyző vagy az ügyészség szerepét. Mint fogalmaz, a fékek és egyensúlyok már a rendszerváltás után sem voltak erősek, azóta azonban csak még inkább gyengültek. Minden hatalom gyengítette az ellenőrző szerveket, amely mára odáig vezetett, hogy 2010-ig látszatjogállamban éltünk, azóta már ennek látszata sincs meg.
A lap arról is ír, Gegesy Ferenc Rend és rendszer című könyvében húsz év polgármesteri és két év parlamenti képviselői tapasztalatait írta meg. Szóba kerülnek olyan kényes ügyek, mint a Kultiplex lerombolása, a MÜPA építése körüli botrányok, a Tocsik-ügy, vagy az őszödi beszéd utóélete. A szerző részletesen foglalkozik azzal, hol hibázott az SZDSZ, hol a szocialisták, és hol a jobboldal. Mint az önkormányzati rendszerrel kapcsolatban fogalmaz, „a változások alapvető célja nem a rendszer jobb működése, hanem a felülről irányítás hatékonyabb megszervezése”.
A teljes interjút a Magyar Narancs csütörtöki számában olvashatják.
Forrás: Magyar Narancs; kezdőkép: magyarhirlap.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS