Magyarország kitart azon álláspontja mellett, hogy az Európai Bizottságnak (EB) hozzá kellene járulnia a migránsválság kirobbanásakor felépített határkerítés költségeihez. Ezt Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta a csütörtöki kormányinfón. A politikus arról is beszélt: Magyarország gazdasági helyzete egyre jobb képet mutat.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter szokásos, csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: Dimitrisz Avramopulosz, az EB migrációs és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős biztosa nem tartja indokoltnak a kerítést és Magyarország segítését annak megépítésében, a migrációs extrakiadások vonatkozásában. Lázár János szerint a kormány megdöbbent a válaszon, hiszen:
a határzár fékezte meg más kerítésekkel együtt azt az illegális migránsáradatot, amely 2015-ben áthaladt a Balkánon. A balkáni útvonal lezárása, a határzár segítette hozzá Európát ahhoz, hogy a migrációs folyamaton úrrá legyen
– mondta a miniszter, hozzátéve, hogy szerinte kettős mércének számít az, hogy míg más országok, például Bulgária, akár kerítésépítéshez is támogatást kaphattak, az EB csak a migránsok beengedését akarja támogatni.
Mi kitartunk amellett, hogy a kerítés a megoldás, nem a migráció megszervezéséhez, hanem a megállításához kérünk segítséget
– közölte.
4% körüli gazdasági növekedést várnak
Magyarország gazdasági helyzete egyre jobb képet mutat – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszámolójára hivatkozva. Lázár János hangsúlyozta: a gazdasági növekedés az Európai Unió átlagát meghaladó mértékű, és az év hátralévő részében is – például az autóipar teljesítménye, a lakásépítések és más beruházások miatt – jelentős bővülés várható. A kormány az idei évre 4 százalék körüli növekedést prognosztizál. Arról is beszélt: a munkanélküliség 4% körül van, ami a negyedik legalacsonyabb ráta az EU-ban, és a foglalkoztatási ráta is az uniós átlag felett alakul. Az államadóssággal kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: a kormány úgy számol, hogy 2019-ben 70 százalék alá csökken a GDP–arányos adósság mértéke. Megjegyezte:
a kormány most azokat a hiteleket fizeti vissza, amelyeket a szocialisták vettek fel 2002-2010 között.
Lázár János kitért emellett a nyugdíjasoknak fizetendő nyugdíjprémiumra, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott: az ország sikeréből a nyugdíjasoknak is részesülniük kell. Megemlítette továbbá, hogy a Magyar Posta november végén megkezdi a 2,7 millió nyugdíjasnak járó, 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványok kiszállításának előkészítését.
Lengyelország számíthat a magyar vétóra
Az Európai Parlament (EP) szerdai plenáris ülésén a többségi frakciók megszavazták a lengyel jogállamiságról szóló határozatot, amelynek alapján a testület elkezdi előkészíteni az uniós alapszerződés hetedik cikke szerinti eljárás megindítását Lengyelországgal szemben.
Szó sem lehet ennek az eljárásnak a megindításáról
– mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter, úgy értékelve, hogy az EP megtámadta Lengyelországot és a lengyel függetlenséget, amivel átlépte az EU működésére vonatkozó szerződéses kereteket, visszaél a hatalmával. Hozzátette: Orbán Viktor miniszterelnöknek kormányzati felhatalmazása van arra, hogy ha szükséges, vétózzon az eljárás ügyében az Európai Tanácsban. A nemzeti konzultációt bíráló Guy Verhofstadt, az EP liberális frakcióvezetője szavaira pedig úgy reagált: megdöbbentő, ha valaki a választók megkérdezését antidemokratikusnak tartja. Közölte egyúttal, hogy csütörtök délig 1 millió 295 ezer ember küldte vissza a konzultációs kérdőívet, ami kimagasló szám, és jól mutatja, hogy az emberek állást akarnak foglalni a témában. Szavai szerint:
a korlátlan bevándorlást akaró baloldaliak folyamatosan támadják Magyarországot Brüsszelben, és nyomást gyakorolnak ennek érdekében az európai intézményrendszerre is. Ez egy politikai akció a Fidesszel és Magyarországgal szemben
– jelentette ki.
Budapesten rendezik a kínai-közép-európai csúcstalálkozót
Egy a gazdasági együttműködés kiterjesztéséről szóló kínai-közép-európai csúcstalálkozó házigazdája lesz november 26-án és 27-én Budapest, amelyen a kínai miniszterelnök is részt vesz – tudatta Lázár János, hozzátéve, itt jelentik be a Budapest-Belgrád vasútvonal projektjének részleteit is, amelynek tendereztetését várhatóan a hónap végén elindítják. Közölte azt is: az Európai Unió vezetői a napokban Göteborgban a munka szociális vetületével foglalkoznak majd egy konferencián, melyen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz. Szerinte itt azzal lehet majd szembesülni, hogy
a bizottság véleménye szerint az unió szociális pillére a migráció támogatása lenne. Ezt azonban Magyarország sosem fogja támogatni, mi úgy gondoljuk, hogy az európai munkavállalókat kell támogatni
– közölte. A miniszter arról is beszélt a sajtótájékoztatón, hogy Magyarország a Keleti Partnerség jövő heti eseményét is felhasználja arra, hogy az ukrán kormányt jobb belátásra bírja a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak védelmében. Hozzátette: meg kell maradniuk mindazon kisebbségi jogoknak, amelyek az ukrán nyelvtörvény bevezetése előtt léteztek. Amíg erre nincs ígéret, Magyarország minden nemzetközi fórumon határozottan lép fel az ügyben.
Lázár János arra is kitért, hogy az Egyesült Államok Külügyminisztériuma pályázattal támogatná a vidéki magyar sajtót. Szerinte ez a választási kampányba történő beavatkozás, egy szövetségesek közötti furcsa lépés. Hangsúlyozta: a kormány helyesli, hogy a magyar külgazdasági és külügyminiszter bekérette az amerikai ügyvivőt az ügyben.
Értetlenül állunk a lépés előtt. Nem világos, mi az amerikai külügyminisztérium célja, miközben számos területen kiváló az együttműködés a két ország között
A miniszter a paksi beruházáshoz kapcsolódó hitellehívást firtató kérdésre azt felelte: tíz, összesen 98 millió eurós számla kifizetéséhez az összeg 80 százalékának megfelelő hitelkeretet hívott le Magyarország, amelynek előtörlesztéséről az év végéig döntenek. Megjegyezte: jelenleg megéri előtörleszteni, mert kedvezőbb hitellel kiváltható az.
Forrás: MTI; vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS