„Minden politikai szappanopera fontos a sajtó számára, mégis inkább a határon történtekre kellene elsősorban koncentrálni” – nyilatkozta Lázár János szokásos csütörtöki sajtótájékoztatóján lemondásának hírével kapcsolatban. Lázár szerint a miniszterelnöknek joga van csiszolni kormány összetételét, hogy még hatékonyabban működhessen. Összefoglaló a kormányinfóról.
Kormánycsiszolás
A miniszterelnökséget vezető miniszter Rogán Antal kinevezése és saját feltételezett lemondása kapcsán arról beszélt, senki nem vitatná el Orbán Viktor jogát és kompetenciáját, hogy miniszterelnökként változtasson a kormánya összetételén. Rogán Antal kinevezésének technikai feltételeiről hétfőn egyeztetnek a miniszterelnökkel. Újságírói kérdésre Lázár elmondta, nincs és nem is lehet beleszólása a kormány összetételébe. Ha megkérdeznék, csupán azt javasolná Rogán Antalnak, tartsa szem előtt, hogy a hatalom mellé felelősség is társul.
Felér egy nemzeti becsületsértéssel – A külföldi sajtóvisszhangról
Lázár János szerint az elmúlt időszak egyik legfontosabb tanulsága, hogy Európában egyedüliként Magyarország képes megvédeni a schengeni határokat. Emellett azonban sajnálatos, hogy a határzár megépítésével és a törvény szigorításával párhuzamosan országunk nemzetközi megítélése sokat romlott. Magyarország rövid és hosszú távon is sok hátrányt fog még elszenvedni amiatt, hogy a külföldi média megbélyegzi és kiközösíti hazánkat. Az osztrák kancellár, vagy a román miniszterelnök Magyarország ellen intézett kirohanásai felérnek egy nemzeti becsületsértéssel. Azok az országok azonban, akik most önző politikai megfontolásból kritizálják Magyarországot gyűlöletbeszédeikben, kerülhetnek még olyan helyzetbe, hogy hasonló szükségintézkedéseket kelljen hozniuk.
Mégiscsak volt értelme a kerítésnek
A kancelláriaminiszter szerint félreérti a kormány szándékait, akik azt feltételezik, hogy örömünnepet ülnek a tegnapi határostrom után. Mint kifejtette, politikustársaival együtt megrendülten követték a határon zajló eseményeket. Lázár sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy olyan világban élünk, ahol erre szükség volt.
A határon történt zavargások azonban arra is rámutattak, hogy igenis volt értelme a kerítés megépítésének. Lázár szerint az európai blabla helyett ez az egyetlen működő védekezési eszköz. Mindez számokban kifejezve azt jelenti, hogy míg a törvényi szigorítás bevezetését megelőző, szeptember 14-ei napon 9380 illegális határátlépés történt, másnapra 367-re csökkent le ez a szám. Tegnapelőtt pedig 277-en, tegnap pedig már csak 95-en léptek illegálisan Magyarország területére. A miniszter szerint ha a határzár miatt megváltozik a bevándorlók útvonala, úgy a kormány kész kerítés építeni a horvát-, illetve a román-magyar határ bizonyos szakaszain is.
Átfedés lehet a szerb rendőrök és az embercsempészek között
Lázár közölte, a kormánynak titkosszolgálati dokumentumok állnak rendelkezésére arról, hogy a bevándorlás tudatos, szervezett akció segítségével történik. A kancelláriaminiszter különben elképzelhetetlennek nevezte, hogy a migránsok csak néhány kilométeres szakaszon önnek be Magyarországra. Ez arra utal, hogy szervezett utaztatás zajlik, és az embercsempészek könnyen megváltoztathatják a bevándorlás irányát.
A miniszter szerint az, hogy a rendőrök jól végzik el a rájuk bízott feladatot azon is látszik, eddig mintegy 1.139 embercsempészt fogtak el, és folyamatosan zajlik a különböző sejtek felderítése és felszámolása. Lázár János továbbá utalt arra, átfedés lehet az embercsempészek és a szerb rendőrség között, hiszen a szerb rendőrök sok esetben segítik a migránsok magyar határhoz juttatását.
A rendőrök szükségszerűen, szakszerűen és méltányosan jártak el
Lázár János szerint a határostromról készül képsorok önmagukért beszélnek, mi történik akkor ha néhány száz bevándorló nem fogadja el a magyar kormány intézkedéseit. A kancelláriaminiszter felhívta a figyelmet arra is, hogy miközben a zavargások Röszke 2-es számú határátkelőjénél voltak, a bevándorlási hivatal irodái a Röszke 1-nél találhatóak. A kormány értékelése szerint a rendőrök szükségszerűen, szakszerűen és méltányosan jártak el.
A miniszter hangsúlyozta, hogy felgyorsították a menedékkérelmek elbírálását is, hiszen korábban egy évet is várni kellett a döntésre. A jövőben az eljárás nemcsak gyorsabb lesz, de megakadályozza a visszaéléseket. Magyarországnak jelenleg hét állandó és ideiglenes határátkelője van, nem igaz az a külföldi vád, hogy hazánk lezárta volna a határait. A kormány egyetlen elvárása, hogy a határátlépés szabályozott és ellenőrzött keretek között történjen.
Támogatás helyett cinikus felajánlásokat kaptunk
Lázár János reagált arra a külföldi vádra is, hogy Magyarország nem kért segítséget az Európai Uniótó. A miniszter kifejtette, hogy míg hazánk eddig 200 millió eurót fordított a menekültprobléma rendezésére, az erre szolgáló alapból mégis a régióban a legkevesebb 65 millió eurós segítséget irányoztak elő a számunkra, ezt is hét év alatt folyósítják. Lázár szánalmasan cinikusnak nevezte, hogy egyes külföldi politikusok eközben 30 önkéntest, vagy 10 rendőrt ajánlanak föl segítség gyanánt.
“Hot spot”- ról szó sem lehet, Magyarország nem lesz elosztóközpont
Magyarország nem vállalja, hogy olyan „hot spot”, azaz óriási menekülttábor létesüljön területén, amely elosztó központként gondoskodna 50-150 ezer migráns Európában történő elhelyezéséről – jelentette ki Lázár János. Németország részéről igen erős a nyomás, de ebben a kérdésben nem lesz konszenzus. Magyarország a V4-ek közös álláspontját képviseli, amely szerint schengen kompromisszumok nélküli betartása az egyedüli megoldás. Lázár János hozzátette, hazánk csak önkéntes alapon vállalna menekültkvótát.
Bürokráciacsökkentő-program
Lázár János bejelentette, nagyszabású bürokráciacsökkentési programot hirdetnek, annak ellenére, hogy eddig ebbe minden politikai elődjének beletört a bicskája. A kancelláriaminiszter szerint idén év végéig összesen 250 kormányablak nyílik. A felmérések szerint mintegy kétezer különböző ügyben fordulhatnak az állampolgárok az egyes hivatalokhoz, és a kormányablakoknál már most is 455-öt el tudnak intézni ezek közül. A cél természetesen az lenne, hogy mind a kétezer a kormányablak igénybevételével is elintézhető legyen. Bár a kormányablak még gyerekcipőben jár, 2018-ra négymillió háztartásba szeretnék eljuttatni a szélessávú internetet, így addigra szeretnék fölfejleszteni a rendszert.
Lázár további célnak nevezte, hogy az ügyintézés az egyes hivatalok döntését is beleértve maximum hatvan napot vegyen igénybe. Meg szeretnék könnyíteni az engedélyezési eljárásokat, sok esetben bejelentési kötelezettséggé egyszerűsítenék az eljárásokat. A kancelláriaminiszter szerint sok ellensége van az egyszerűsítésnek, de egyes eljárások díjmentessé tétele jelentős könnyebbséget jelenthet a vállalkozásoknak.
Lázár János beszélt az állami cégek csúcsvezetőinek béremeléséről is, amely az adófizetők szemében kényes kérdésnek számít. A gazdasági válságot követően természetes volt, hogy egyes kifizetéseket és jutalmakat szabályozzanak, mára azonban elengedhetetlenné vált, hogy a versenyszféra juttatásaihoz zárkóztassák fel a bérezést. Mint a miniszter kifejtette, olyan vezetőkre van szükség, akiket megfizet az állam, de cserébe elvárható tőlük a maximális teljesítmény, és számonkérhetőek. Másik fontos cél a bújtatott finanszírozás felszámolása. Aki az új rendszerben akar részt venni, annak le kell mondania korábban megítélt prémiumairól és egyéb juttatásairól.
Forrás: kormany.hu
Fotó: pecsma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS