Határozottan tagadja Miniszterelnökség miniszterjelöltje, hogy bármi köze lenne az Origo főszerkesztő-váltásához. „Ennek hajszálnyi valóságalapja sincs – szögezte le Lázár János szerdai bizottsági meghallgatása után a képviselői irodaházban. – Elég régóta részt veszek a közéletben, soha nem tettem ilyet, és nem tervezem, hogy a jövőben ilyet tennék. A tulajdonosnak joga, hogy a szerkesztőség életével kapcsolatos döntéseket meghozza. Ebbe semmiféle beleszólási jogom nincs. Soha senkire, egyetlen egy szerkesztőségre sem gyakoroltam politikai nyomást, bármit híresztelnek is rólam”. „Én úgy tudom, és azt hallottam újságíróktól, hogy a volt főszerkesztő tisztességes, becsületes, jószándékú ember” – folytatta a politikus. – Nem hozhat olyan hírbe engem, ami nem igaz. Az újságírónak erkölcsi kötelessége, hogy ha tudja, én működtem közre az eltávolításában, akkor mondja el mindenkinek, és mondja el azt is, hogyan gyakoroltam nyomást az ügyben. Ha tudja, hogy én nem csináltam ilyet, lelkiismereti kötelessége közölni, hogy ehhez semmi közöm nincsen. Mint ahogy nincs hozzá semmi közöm”. (Az újságíró korábban sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a 444.hu politikai nyomást hirdető értésülését – a szerk.)
Szerdán egy német blog megkeresésére az Origo tulajdonosának anyavállalata, a Deutsche Telekom is közölte, semmilyen ráhatással nincs a portál belügyeire. A Magyar Telekom anyavállalata közölte, a sajtó- és véleményszabadságot elengedhetetlen jognak tartják, amit nem kérdőjeleznek meg, az Origo azonban a Magyar Telekomhoz tartozik, és függetlenül dolgozik, a személyi változások pedig belső átstrukturálás eredményei, amelyre a Deutsche Telekomnak semmilyen hatása nincs. „Ez az Origo belső ügyének számít” – írták.
Közben a Demokratikus Koalíció is lépett (egészen szürreálisat): a párt alelnöke, Vadai Ágnes felszólította Orbán Viktort, hogy rendeljen el nemzetbiztonsági vizsgálatot Lázár ellen. Vadai azzal indokolta a vizsgálatot, hogy az elmúlt hetekben Lázár botrányaitól volt hangos a sajtó, a politikus viszont hallgat ezekről az ügyekről. Példaként említette, hogy Lázár nem sajnál 3-23 millió forint közti összegeket költeni vadászatokra, és nem tudni, kivel és mit csinált egy londoni luxusszállóban az adófizetők pénzén. Szerinte ennyi botrány után nem csak politikai, gazdasági és emberi problémák vannak Lázárral, de komoly nemzetbiztonsági kockázatot is látnak személyében.
Lázár a hotelszámlával kapcsolatban azt mondta: „A cikkek három, mindösszesen hatnapos külföldi utazásról szóltak. A magyar bíróság arra próbált kötelezni, hogy hozzam nyilvánosságra ezeknek az utaknak a részleteit. A miniszterelnök megbízásából utaztam, a magyar állam érdekében álló hivatalos tárgyalásokat folytattam és végeztem, olyan személyekkel találkoztam, akik Magyarország szempontjából kiemelten fontosak, hazájuk megbecsült politikai vagy gazdasági szereplői, köztiszteletben álló emberek. A bíró hozott egy szerintem tarthatatlan döntést, ami arról szólt, hogy nem akceptálta a Miniszterelnökség álláspontját, ami szerint Magyarország érdeke, hogy ezek a tárgyalások ne kerüljenek nyilvánosságra. Nem tudom megváltoztatni a bíró döntését, de szerettem volna elkerülni, hogy nekem azoknak a személyeknek a nevét nyilvánosságra kelljen hozni, akikkel találkoztam, mert az a meggyőződésem, hogy ez ellentétes lenne Magyarország érdekeivel. És ha ez kétmillió forintba kerül, akkor annyiba kerül”.
Forrás: nol.hu, hvg.hu, MTI, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS