Lázár János elmondása szerint a kampány arról tájékoztatja az illegális bevándorlókat, hogy jelentősen változott Magyarországon a menekültkérelmek elbírálása. Az illegális határátlépőknek nem érdemes a magyar határhoz jönniük, mert elkészül az ideiglenes biztonsági határzár, amelynek megbontása bűncselekménynek fog minősülni.
A kormány jövő héten dönt arról, hogy kampányt indít a migrációs tranzitországokban annak érdekében, hogy megtörje a szervezett, Magyarországról Nyugatra vezető embercsempész-útvonalat – jelentette be Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten sajtótájékoztatón. Mint mondta, arról is tájékoztatnak, hogy az embercsempészek úgy kérnek az illegális határátlépőktől pénzt, hogy vállalásukat nem fogják tudni teljesíteni.
A miniszter közölte, hogy Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter jövő héten mutatja be a tisztifőorvos jelentését arról, hogy van-e valós fertőzésveszély a bevándorlók miatt. Nagy körültekintéssel és szakmai alapon kell megvizsgálni, milyen mértékű veszélyeztetettségről, milyen közegészségügyi kockázatról van szó.
A miniszter a kormány nevében megköszönte a civileknek, az önkénteseknek, a civil, az egyházi, a keresztény szervezeteknek, hogy segítették az országba belépőket. Kiemelte Sólyom László volt köztársasági elnöknek és Lévai Anikónak, a miniszterelnök feleségének a támogatását. Az éremnek két oldala van, az ország szuverenitásának védelme és az emberiesség, aki bajba került annak segíteni kell – mutatott rá.
Magyarország álláspontja szerint “nevetségesen kevés” az Európai Bizottság által az országnak megítélt 64,1 millió euró a bevándorlási helyzet kezelésére. A miniszter arra reagált, hogy az Európai Bizottság 2,4 milliárd eurós támogatást hagyott jóvá hétfőn a 2014-2020-as időszakra tizenkilenc EU-tagország megsegítésére, ezen belül 64,1 millió eurót Magyarországnak, hogy javítsák a menekültek befogadására szolgáló kapacitásaikat, illetve a határaik biztonságát. Lázár János szerint méltánytalan és igazságtalan, hogy ebből a keretből Magyarországnak ilyen kis összeg jut, holott az egyik legveszélyeztetettebb ország.
Azzal kapcsolatban, hogy a támogatás két fő kedvezményezettje Olaszország és Görögország, 558, illetve 474 millió euróval, a miniszter azt mondta, a régi tagállamok javára “lobbizás történt rossz értelemben”, és ezt Magyarország szóvá teszi Brüsszelben. Úgy fogalmazott, nem másról van szó, mint a szokásos hátrányos megkülönböztetésről a régi és új tagállamok között. A régi tagállamok “lenyúlták” a pénzt az új tagállamok elől. Szóvá tette azt is, hogy míg Magyarország minden szabályt betart – regisztrálja az országba érkezőket, betartja a dublini egyezményt – , addig Olaszországban és Görögországban ez rendszeresen elmarad.
Kitért arra az ENSZ-tanulmányra, miszerint a világban és Európában a második világháború lezárása óta a legnagyobb népvándorlás zajlik, mintegy 230 millió ember hagyja el szülőföldjét. Mint mondta, a magyar kormány 2015 márciusa óta érzékeli a migrációs nyomás növekedését. Arra számítottak, hogy Magyarországra 70-80 ezer migráns érkezhet, augusztus első napjaiig azonban 120 ezer illegális határátlépő érkezett, és arra számítanak, hogy számuk a 250-300 ezret is elérheti.
Beszámolt arról, hogy kedden 1521 határsértőt, köztük 360 gyermeket tartóztatott fel a rendőrség. Mint mondta, vannak olyan hírszerzői információk, hogy már 120-150 ezer ember van Szerbiában, aki azt tervezi, hogy Magyarországon keresztül az EU-ba jön.
Lázár János elmondta a bevándorlótábori kapacitások megteltek, a befogadóállomásokon jelenleg 4000-4500 ember van, az ő ellátásuk folyamatos. A kormány 31,4 milliárd forintot biztosított a helyzet kezelésére, augusztus 31-ig az ideiglenes biztonsági határzár első vonala megépül, várhatóan a kormány kedden dönt arról, hogy kettős határzárra van szükség, vagyis az eredetileg is tervezett 3-4 méter magas határzár megvalósítása szükséges. Jelenleg 900 katona vesz részt a munkálatokban, 19 helyszínen zajlik az építkezés, amelynek minden feltétele adott – közölte. Arra is kitért, hogy 861 ingatlantulajdonost kártalanítanak a határzár építése miatt, a Belügyminisztérium már átutalta a Csongrád megyei kormányhivatalnak az erre szánt 60 millió forintot.
Forrás: MTI
Fotó: Bruzák Noémi/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS