“A legfontosabb célunk az, hogy a kárpátaljai magyarok a szülőföldjükön boldoguljanak, ezért új segélyezési programokat vezetünk be. A magyar kormány minden kárpátaljai magyar pedagógus bérét kiegészíti, minden kárpátaljai magyar gyermek étkeztetését kifizeti, és segítjük a nehéz helyzetbe került önkormányzatokat is. Súlyos aggodalomra ad okot, hogy Munkács utcáin lövöldöznek. Az ukrán államtól elvárjuk, hogy minden magyar honfitársunk és polgártársunk személyes biztonságát garantálja. A magyar kormánynak minden magyart meg kell védenie. Ha bántják a magyarokat Kárpátalján, és menekülniük kell, mindenkinek segíteni fogunk és mindenkit befogadunk. Erre a legrosszabb verzióra is kész a magyar kormány terve” – mondta el a Napi Gazdaságnak Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
“Nem tartom szerencsésnek, hogy egy politikai családon belül így üzengessünk egymásnak. Méltatlan az ország és a főváros számára is egy ilyen helyzet. Mi, fideszesek pedig manapság nem vagyunk abban a politikai helyzetben, hogy ilyen húzásokra pazarolhatnánk a politikai tőkénket és tartalékainkat” – mondta el Lázár János a Tarlós Istvánhoz fűződő viszonyával kapcsolatos kérdésre. “Ezt a vitát sem tekintem személyes konfliktusnak, bár értetlenül állok azelőtt, ahogy Tarlós István az elmúlt hetekben nekem támadt. Még akkor sem adok erre okot, ha azt gondolom, a fővárost nem elég jól üzemelteti.” – tette hozzá.
“Vannak, akik fogadott prókátorként fontosnak tartják – jobbról és balról egyaránt –, hogy ha már a munkámba nem tudnak belekötni, a személyemet tűzzék a tollhegyükre, és a vezetői vagy emberi tulajdonságaim alapján hirdessenek ítéletet. Görcsösen és izzadva bizonygatva, miért is lennék én alkalmatlan mindenre. Ideje lenne észrevenniük: Orbán Viktor számára sok ügyben nem a probléma, hanem a megoldás vagyok.“ – mondta el a miniszter a Csányi Sándorral és Schmidt Máriával kapcsolatos kérdésre.
Konfliktusaival és a személyét érő negatív megjegyzésekkel kapcsolatban Lázár úgy fogalmazott: “… a nyílt és világos beszédet szeretem, és az országra legártalmasabb dolognak tartom a politikai képmutatást és a politikai piperkőcöket. Párttársaimnak tudniuk kell, nem lehet az a cél, hogy kényelmesen elüldögéljünk a székünkben, és elteljünk attól, hogy mi kormányozzuk az országot. Több évtizedes rossz lapleosztások érvényesülnek ebben az országban az élet meghatározó területein, megfosztva a magyarokat az érvényesülés és a boldogulás lehetőségeitől. Igen, ezeket a lapokat le akarjuk söpörni az asztalról.” “…vissza fogjuk szerezni a magyarok számára jobb életet jelentő lehetőségeket, és külföldiek helyett, igazságos és méltányos eljárással, magyar kezekbe helyezzük azokat.”
A bürokrácia leépítésének fontosságáról Lázár több korábbi beszédében hangot adott (itt és itt), az ezzel kapcsolatos kérdésre úgy válaszolt: “Az eddigi államreform-kísérletek azért buktak el, mert egyszerre és radikálisan akartak mindent megváltoztatni. Mi lépésről lépésre fogunk haladni: az emberek és a vállalkozások életét leginkább megnehezítő intézkedések eltörlését kell előresorolni.”
Az államtitkárokkal kapcsolatos változásokról úgy fogalmazott: “Augusztus 25-én lesz egy kormánykonferencia, amelyen az OECD országjelentése és a közszolgálati egyetem Jó állam jelentése alapján értékeljük az elmúlt egy évet, illetve e szempontok alapján fogjuk az egyes tárcák teljesítményét minősíteni. A miniszterelnök ezután szeptember 15-ig a miniszterekkel közösen hozza meg az államtitkárokra vonatkozó döntéseket. Én úgy gondolom, jelentős számú államtitkár cseréje várható.”
A bevándorlással kapcsolatban Lázár János kifejtette: “A bevándorlás az egész európai baloldal Waterlooja. Évtizedeken át azt sulykolták, hogy Európa határait meg kell nyitni, mert a bevándorlókkal az egész földrész erősebb és gazdagabb lesz. Most súlyos ideológiai visszavonulót kell fújniuk, mert minden itt élő számára világossá vált, hogy a gazdasági bevándorlók súlyosan veszélyeztetik az európai emberek életminőségét, hiszen részesülni akarnak az itteni életszínvonalból anélkül, hogy ahhoz bármit is hozzá akarnának vagy tudnának tenni. Szó nincs arról, hogy az európai országok tervezett gazdasági betelepítést hajtanának végre munkaerő-piaci okokból. Majd ha erre szükség lesz, mi, magyarok akkor sem Szíriában, Afganisztánban vagy Észak-Afrikában keressük a leendő itthoni munkavállalókat, hanem a határaink túloldalán élő magyarok között.”
Ukrajnával kapcsolatban a miniszter úgy fogalmazott: “…Ukrajna a szétesés szélére sodródhat, és e folyamat eredményeképpen az autonómiatörekvések erősödnek. Azonban legfontosabb célunk mégis az, hogy a kárpátaljai magyarok a szülőföldjükön boldoguljanak, ezért új segélyezési programokat vezetünk be. A magyar kormány minden kárpátaljai magyar pedagógus bérét kiegészíti, minden kárpátaljai magyar gyermek étkeztetését kifizeti, és segítjük a nehéz helyzetbe került önkormányzatokat is. Súlyos aggodalomra ad okot, hogy Munkács utcáin lövöldöznek, az ukrán államtól elvárjuk, hogy minden magyar honfitársunk és polgártársunk személyes biztonságát garantálja. A magyar kormánynak minden magyart meg kell védenie.”
Forrás, illetve a teljes cikk a Napi Gazdaság Online-on olvasható
Facebook
Twitter
YouTube
RSS