Az afgán kormány és az ellene lázadó tálibok Dohában aláírták a béketárgyalások alapszabályzatát. A lépést annak érdekében tették, hogy elkerüljék a további tárgyalások esetleges összeomlását.
Diplomáciai források szerint a felek tizenkilenc alapszabályban egyeztek meg, amelyek jelzik az afgán kormány és a felkelők eltökéltségét a múlt hónapban kezdődött tárgyalások folytatását illetően. Ennek ellenére a megbeszélések nem indultak problémamentesen, ugyanis a felek nem jutottak megállapodásra a tárgyalások vallási alapját illetően, s nem született egyetértés abban sem, hogy a tálibok és az amerikaiak által Dohában aláírt békemegállapodás képezze-e az afgánközi egyeztetések alapját, ahogy azt a tálibok szeretnék elérni.
Afganisztánban további összecsapások zajlottak az elmúlt hetek során a kormánykatonák és a szélsőséges iszlamista tálibok közt, valamint több tucat civil életet követelő öngyilkos merényleteket is jelentettek. Elemzők úgy vélik, a fegyveres táliboknak jelenleg nem érdekük a teljes és mindent átfogó tűzszünet, mert úgy gondolhatják, hogy e harcok előnyt biztosítanak számukra a tárgyalóasztalnál.
Dohába érkezett Asraf Gáni afgán elnök is, aki egyeztetett Zalmay Khalilzaddal, az Egyesült Államok afganisztáni különmegbízottjával és Austin Millerrel, az amerikai- és a NATO-erők afganisztáni parancsnokával. A Tolonews című afgán hírportál szerint Khalilzad találkozott Abdul Gáni Baradar mollával, a tálib küldöttség vezetője is részt vett a találkozón.
Az iszlamista tálibok a legutóbbi időkig nem voltak hajlandóak tárgyalni az általuk “nyugati bábnak” nevezett kabuli vezetéssel. Az amerikai kormány idén februárban a katari fővárosban, Dohában írta alá az afganisztáni megbékélést is célzó megállapodását a tálibok képviselőivel. Az egyezmény – biztonsági garanciákért cserébe – kilátásba helyezi a nemzetközi haderő kivonását Afganisztánból, valamint előírja a radikálisok és a Kabul közti béketárgyalások megindítását is.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Hedajatullah Amid
Facebook
Twitter
YouTube
RSS