Továbbra is eleven a gyűlölet sok európai országban, a zsidókat gyakran érik támadások szóban, tettben, virtuálisan és a politikában is – idézi a NOL az EU alapjogi ügynökségének (FRA) vizsgálatát, amelyben öt és fél ezer európai polgárt kérdeztek meg az unió nyolc tagállamában. Az 5500 megkérdezett mind zsidó.
Arról faggatták őket, hogy éreznek-e valamilyen diszkriminációt, érik-e őket támadások származásuk, vallásuk, esetleg Izraelhez való kötődésük miatt. A pénteken nyilvánosságra hozott jelentés azt is megmutatja: Magyarországon érzik legerősebben az érintettek, hogy a politika oldaláról számíthatnak fenyegetésre, és a legtöbben itt fontolgatják, hogy elhagyják hazájukat, mert zsidóként nem élhetnek biztonságban.
Kiderül a felmérésből, hogy a legtöbb fizikai támadás azokat a zsidókat éri, akiknek a hazájában sok muzulmán bevándorló él (Francaiország, Belgium, Svédország, Egyesült Királyság). Ezekben az államokban támadják a zsidókat a „palesztinok” védelmében. Angliában vagy Svédországban baloldali alapon álló szélsőségesek is antiszemita akciókban vesznek részt. Azokat az igaztalan általánosításokat, amelyek szerint az „izraeliek ugyanúgy bánnak a palesztinokkal, mint a nácik a zsidókkal”, az antiszemita támadások közé sorolják, és az érintettek így is érzékelik. A vizsgálat arról is beszámol, hogy az országok többségében a zsidók úgy érzik: valamilyen módon rejtőzködniük kell, nem viselhetik identitásuk külső jegyeit sem.
Magyarországon a szélsőjobb a zsidógyűlölők fő centruma. Az 528 magyarországi megkérdezettnek 79 százaléka állította ezt. Három államban: Magyarország mellett Franciaországban és Belgiumban érzékelik úgy az ott élő zsidók, hogy az utóbbi öt évben határozottan erősödött az antiszemitizmus.
Az összes vizsgált államban elenyésző a sportrendezvényeken tapasztalható antiszemitizmus – Magyarország itt is kiugróan teljesít. A vizsgálat szerint a holokauszt-tagadás is Magyarországon a legerősebb.
Magyarországon alig számolnak be tényleges fizikai támadásról, az utóbbi időben kevesebb zsidó intézményt, temetőt ért vandál támadás. Ezzel együtt a megszólalók veszélyben érzik magukat és családjukat, és meglepően sokan (48 százalék) fontolgatják éppen emiatt a kivándorlást.
A vizsgálat alapján az FRA ajánlásokat tesz a tagállamoknak a diszkrimináció megszüntetésére, a gyűlöletbűn üldözésére. Egyebek közt azt javasolják, hogy hozzanak létre különleges rendőri egységeket, amelyek az interneten dúló antiszemita gyűlölet ellen képesek fellépni.
A teljes cikk a NOL-on olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS