Újabb politikai földrengés rázta meg a nyolc éve regnáló lengyel kormánypártot, a jobboldali Polgári Platformot. Miután a párt vereséget szenvedett a májusi elnökválasztáson, most több miniszter mondott le egy belpolitikai botrány miatt.
Ewa Kopacz szerda délután állt a kamerák elé, hogy bejelentse: távozik a posztjáról Radoslaw Sikorski házelnök, a kincstárügyi, az egészségügyi és a sportminiszter, három miniszterhelyettes, továbbá Jacek Rostowski, a miniszterelnök főtanácsadója, valamint Jacek Cichocki államtitkár, a titkosszolgálat felügyelője. A szóban forgó politikusok azért kényszerültek lemondásra, mert mindannyian érintettek a lehallgatási botrányban.
Az ügy még tavaly nyáron robbant ki, amikor nyilvánosságra került több vezető politikusnak titokban rögzített magánbeszélgetése. A beszélgetések mindegyikét varsói vendéglátóhelyeken, többek között a politikusok által kedvelt Bagoly és barátai nevű étteremben rögzítették 2013-ban és 2014-ben, elrejtett lehallgatókészülékek segítségével. A kompromittáló felvételek egyikén Radoslaw Sikorski akkori külügyminiszter Jacek Rostowskival ebédelve azt mondja, haszontalanok a lengyel–amerikai kapcsolatok, a két ország viszonyát pedig szexuális aktushoz hasonlította. Egy másik felvételen Marek Belka, a jegybank elnöke arra tett ígéretet Bartolomej Sienkiewicz akkori belügyminiszternek, hogy a központi bank kész pénzügyi támogatást nyújtani a kormánynak a választások előtt, ha az cserében eltávolítja tisztségéből a pénzügyminisztert. A beszélgetéseknek nemcsak a politikai tartalma, hanem a nyomdafestéket nem tűrő kifejezések is megbotránkozást keltettek a lengyel lakosságban. A lehallgatott politikusok magánbeszélgetéseit annak idején a Wprost nevű magazin hozta nyilvánosságra, ám hogy a felvételek hogyan kerültek a laphoz, illetve kik rendelték el a lehallgatásokat, azt a mai napig nem lehet tudni. A központi nyomozó ügyészség vádat emelt több üzletember és néhány, a szóban forgó éttermekben dolgozó pincér ellen, amiért illegálisan jutottak információhoz. A sajtóban ezért „Waitergate”-nek, azaz pincérbotránynak keresztelték az ügyet. Az eljárások során az ügyészség az összes érintett köztisztviselőről megállapította, hogy nem lépték túl hatáskörüket, ezért a nyomozás azóta csak a hangfelvételek keletkezésének körülményeire irányul.
A botrány újabb fejezettel bővült, amikor néhány nappal ezelőtt egy Zbigniew Stonoga nevű vállalkozó az ügyészség nyomozati anyagából mintegy 2500 oldalt hozott nyilvánosságra az interneten. A kormányra nehezedő nyomás enyhítése érdekében Ewa Kopacz miniszterelnök sajtónyilatkozatában bocsánatot kért a választóktól, egyben bejelentette, hogy az ügyben érintett miniszterek és tisztviselők távoznak posztjukról. „A közvélemény két napja a törvénytelen hangfelvételek ügyével foglalkozik, ez negatív hatással van az állam működésére” – indokolta a kormányátalakítást Kopacz. Az ügy a kormányzó Polgári Platform (PO) számára a lehető legrosszabb időben pattant ki, hiszen májusban a kormánypárt legnagyobb riválisa, az ellenzéki nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) elnökjelöltje, Andrzej Duda nyerte meg az államfőválasztást, októberben pedig parlamenti választásokra kerül sor, s a legfrissebb felmérések szerint már 32:24 százalék arányban vezet a PiS a PO-val szemben.
Forrás: Napi Gazdaság Online
Facebook
Twitter
YouTube
RSS