Németország már 2011-ben felkészült a görög csődre, az amerikaiak pedig mindezt lehallgatták – írja a Blikk.
Az csak egy dolog, hogy a német kormány már négy évvel ezelőtt azon tűnődött, hogy Görögország mikor megy csődbe, illetve hogyan lehetne ezt elkerülni. Az azonban már érdekesebb ennél, hogy mindezeket a telefonbeszélgetéseket lehallgatták az amerikaiak: a Wikileaks az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) jelentéseiből hozott nyilvánosságra most két jegyzőkönyvet, írja a Blikk.
Az egyik 2011-es lehallgatásban az akkor is épp válságos görög helyzetről volt szó. Angela Merkel kancellár és asszisztense a kormányon belüli ellentéteket, valamint a francia vezetők és a trojka (az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap) álláspontját taglalta. A kormányfő azon gondolkodott, hogy vajon mivel járnak jobban: ha a magánhitelezőket ráveszik, hogy engedjék el a görög adósság egy részét, vagy ha az euróövezetnek létrehoznak egy közös kasszát, amely segít kiegyenlíteni köztük a különbségeket.
Angela Merkel már akkor is attól félt, hogy a görögök még az első lehetőséggel sem lesznek képesek felülkerekedni a problémáikon, mert nem tudják kezelni a maradék adósságot. Végül mindkét ötletet bevetették, mint látszik, hosszú távon nem sok sikerrel.
Egy másik irat szerint Angela Merkel EU-ügyi főtanácsadója, Nikolaus Meyer-Landrut túl kockázatosnak ítélte, hogy európai államok adjanak kölcsönt a görögöknek. Egy különleges IMF-alap létrehozását javasolta, amelybe az akkor még gazdaságilag pörgő Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság (a BRICS) dobott volna össze pénzt a görögöknek. Erről a fejleményről a britek küldtek jelentést az USA-nak valamikor 2011 októbere után. Az ötlet külpolitikai veszélyei elborzasztották Washingtont, és az amerikaiak közbeléptek. A tervből nem lett semmi.
Forrás: Blikk; fotó: ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS