Kende Tamás nemzetközi médiajogászt kérdezte az ATV a TV2 eladásának ügyéről, aki kifejtette: “Ha azt feltételezzük, hogy a felek igazat mondanak, akkor egy cégláncolat tulajdonolja a TV2 csatornát”.
A szakember szerint lehetséges, hogy a nyilatkozatok döntő többsége egyidőben igaznak bizonyulnak, ezt a cégbírósági adatok néhány héten belül igazolni fogják. A rendelkezésre álló cégbírósági adatok és a sajtó alapján a médiajogász úgy véli, hogy a Fonyó Károly-féle Megapolis Media Zrt a feltételezhető a cégláncolat csúcsholdingjával szemben gyakorolta a vételi jogát, míg Simon Zsolt és Yvonne Dederick ügyvezetők ennek a holdingnak egy cégét, ami maga a televíziós csatorna, adták el. Így elképzelhető, hogy mindkét adásvétel hatályos volt.
Ugyanerről írt tegnap a HVG is, a lap szerint a két üzletember más-más cégről beszél: Fonyó Károly a TV2 Media Group Holdings Kft. 100 százalékát vette meg, Andy Vajna pedig TV2 Média Csoport Kft. 100 százalékos üzletrészét és a CEE Broadcasting Limited alaptőkéjének 100 százalékát megtestesítő részvényeit. A cégbírósági papírok szerint a TV2 Média Csoport Kft. tulajdonosa a TV2 Media Group Holdings Kft. Ennek – cégbíróság szerinti – tulajdonosai Simon és Dederick, akárcsak a CEE Broadcasting Holding Kft.-nek.
Kende szerint szükséges volna megismerni, hogy a láncolatban fejjebb lévő új tulajdonos, vagyis a Megapolis milyen jogi lépéseket tett azt követően, hogy lehívta a vételi jogát, és megszerezte-e a tulajdonjogot. Például hozott-e olyan döntést, hogy leváltja a jelenlegi ügyvezetőket, – ahogyan arról a sajtóban beszámolt Fonyó – és hogy ennek döntésnek bekövetkezett-e a joghatálya, mert amennyiben igen, akkor viszont nem tudtak legitim módon értékesíteni semmit a cég nevében.
Arról is beszélt, hogy a csatorna nagy értékű média eszköz, amelynek átruházásához a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóség és a versenyhivatali engedélye is szükséges. Ahhoz, hogy bármelyik adásvétel záródjon, ezeket az engedélyeket meg kell szerezni. Érdekes tényező továbbá, hogy ezek fölött a üzletrészek fölött a német hitelnyújtó cég, a ProSiebenSat1 zálog- és visszavásárlási jogokkal is bírhat, valamint ezeken felül még elidegenítései és terhelési tilalom is fennállhat. Ha ez így van, akkor a német cég hozzájárulásától is függhet, hogy melyik tranzakció lesz a befutó. Mivel a procedúra akár évekig is eltarthat, ezért a cég ügyvezetése azon fog múlni, hogy a cégbíróság kit jegyez be jogi képviselőnek – tette hozzá. Amíg erre nem kerül sor, addig a jelenlegi ügyvezetők gyakorolják átmenetileg a jogokat.
ATV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS