A napilap azt írja, hogy kisebb botrány alakult ki két V. osztályos történelemtankönyvvel kapcsolatban a napokban, mert a kiadványokban ókori nevén Palesztinaként jelölték azt a területet, ahol a zsidó nép eredetileg letelepedett. Az egyik tankönyv esetében időközben már döntés született arról, hogy megváltoztatják a terület elnevezését, amit Radnóti Zoltán, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) rabbitestületének elnöke „teljes sikerként” értékelt.
A tankönyvek szövegét Radnóti Zoltán a blogján bírálta még novemberben. Szerinte a „történelmietlen butaság” hátterében az áll, „nehogy elfeledjék a már nem is olyan kis gyerekek, hogy a csúnya zsidók bevonultak az ártatlan Palesztinába, és elfoglalták azt”. Kisvártatva az ügy a parlamentben is felbukkant. Egy nappal a bejegyzés keletkezése után Oláh Lajos, a Demokratikus Koalícióhoz tartozó független parlamenti képviselő a blogbejegyzésre hivatkozva tett fel kérdést „Hamisítás az ötödik osztályos tankönyvben?” címmel Balog Zoltánnak, az emberi erőforrások miniszterének.
Rétvári Bencének, a tárca parlamenti államtitkárának válasza szerint a tankönyvek Palesztinára nem mint ókori államra, hanem mint földrajzi területre hivatkoznak. Az ókori Izraelnek is helyet adó terület elnevezése a korszakban többször is változott, ezért a tankönyvek és történelmi atlaszok sem egységesen hivatkoznak rá. Az államtitkár ennek ellenére közölte, hogy a blogbejegyzéstől függetlenül, azt jóval megelőzve, szakmai egyeztetések eredményeként az V. évfolyamos kísérleti tankönyvben javaslatot tettek a térképen szereplő név megváltoztatására, így a következő tanévtől már Kánaánként fogják jelölni az említett földrajzi területet.
Radnóti Zoltán a blogjában üdvözölte a fejleményeket, s örömét fejezte ki amiatt, hogy „jövőre a gyerekek már azt olvashatják, ami a Tórában/Ószövetségben le van írva, azaz hogy Mózes Kánaánba ment be, és nem azt, hogy Palesztinába”.
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: mno.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS