Angela Merkel német kancellárt mielőbbi lemondásra szólította fel a Financial Times véleménycikke. Tony Barber szerint ez lenne Németország és a sokféle problémával küzdő Európa érdeke is, mert Merkel elvesztette varázsát minden olyan fontosabb területen, ahol korábban Európa legbefolyásosabb embereként még sikereket tudott felmutatni. A vezető üzleti lap szerint bárhová nézünk Európában, mindenhol csak baj van.
A cikk szerzője amellett érvel, hogy bárhova nézünk Európában, mindenhol csak bajt látunk: menekültválság a görög-török határon, kudarcba fulladt egyeztetés a 2021-2027-es EU-s költségvetésről, rontott gazdasági növekedési kilátások. Mindez összességében azt jelenti, hogy Merkel elvesztette varázsát minden olyan fontosabb területen, ahol korábban Európa legbefolyásosabb embereként még sikereket tudott felmutatni. Tony Barber úgy vélekedik cikkében, hogy Merkel teljesítményének mérlege mind külpolitikai, mind belpolitikai, mind pedig gazdasági fronton vegyes, azaz a sikerek mellett vannak igenis neki felróható hibák, problémák, amelyek végső soron európai szinten is éreztetik hatásukat.
Angela Merkel korábban már világossá tette, hogy a legkésőbb 2021 őszén esedékes német parlamenti választásokkor távozik posztjáról és visszavonul a politikától is, de a publicista szerint jobb lenne sokkal hamarabb lemondania Merkelnek, hogy a berlini politikai válság ne akadályozza tovább se az ország fejlődését, se Európa sokasodó gondjainak megoldását. Európának ugyanis erős berlini vezetésre, kezdeményezőkészségre, és az innovációban, versenyképességben lemaradt Németország újult lendületére van szüksége. Ehhez viszont egy új kancellárra is szükség van, aki a Merkel-féle egyensúlyozó, óvatos hozzáállást – ami végül a varázsa után sokféle problémához, a német belpolitikai rendszer évtizedek óta nem látott mértékű széttöredezéséhez vezetett – felváltja.
Angela Merkel 2005 novembere óta tölti be kancellári tisztségét, és a szerző megjegyzi, hogy Németország elmúlt hét évtizedének történelme jól mutatja: nem könnyen válik meg posztjától egy-egy kancellár, hiszen hetven év alatt Merkel csak a nyolcadik ilyen vezető. A németek által okozott problémák között említi azt is, hogy elakadt az eurózóna bankunió harmadik pillérének számító közös betétbiztosítási rendszer, mert a németek késleltetik ezt, miközben Európa legkevésbé nyereséges és leginkább széttöredezett bankrendszerével rendelkeznek.
A publicista leszögezi: minden megkérdőjelezhetetlen eredménye ellenére Merkel elvesztette varázsát. Minél tovább marad a posztján, annál inkább megkérdőjelezhetővé válik az öröksége. Tony Barber szerint minél hamarabb meg kell találni Merkel utódát. Kitér a cikkben a CDU április 25-re kitűzött előrehozott kongresszusára, amelyen a Merkel által is támogatott Armin Laschetet mondja esélyesnek a CDU új elnöki tisztségére (aki akár később kancellárrá is válhat), és sürgeti, hogy a németek már jövő év elején urnához járulhassanak egy előrehozott parlamenti választáson, ne várjanak jövő őszig.
Forrás: mandiner.hu, portfolio.hu; Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS