Lemondott az offshore-botrányban érintett izlandi miniszterelnök, Sigmundur Davíð Gunnlaugsson – írja az Index. A miniszterelnök pártja képviselőcsoportja előtt jelentette be távozását, helyét pedig egyelőre Sigurdur Ingi Johannsson mezőgazdasági miniszter, a Progresszív Párt helyettes vezetője veszi át.
Hétfőn több mint tízezer tüntető követelte az izlandi miniszterelnök lemondását, miután egy nappal korábban az ICIJ oknyomozó újságírói hálózat 11,5 millió kiszivárgott panamai offshore-irat elemzésekor feltárta, hogy Sigmundur Davíð Gunnlaugsson a Wintris nevű, a közép-amerikai országban bejegyzett cégben forgatta meg vagyonát még 2007-ben. Ezt Gunnlaugsson elhallgatta a vagyonnyilatkozatában is, és hogy a nyomokat eltüntesse, a részesedését feleségének adta el 1 dollárért. A miniszterelnök és a felesége a panamai dokumentumok szerint közel 4 millió dollár értékben menekített ki kötvényeket izlandi bankokból a 2008-as pénzügyi válság idején, de állítása szerint nem követett el adócsalást.
Gunnlaugsson hétfőn még azt mondta, hogy ki akarja tölteni a 2017-ig tartó hivatali idejét a kormány élén. Végül aztán kedden bejelentette távozását. Lemondása előtt a parlament feloszlatását kérte, de ezt elutasította Ólafur Ragnar Grímsson államfő.
A vasárnap nyilvánosságra került Panama-iratok között a kínai elnök Hszi Csin-ping családjához köthető cégek is szerepeltek. Az ukrán pénzügyi felügyelet pedig azt ellenőrzi, valóban vannak-e offshore vállalatai Petro Porosenko elnöknek. A Le Monde szerint a francia Nemzeti Front elnökéhez, Marine Le Penhez köthető körök is szerepelnek a Panama-iratokban. A Delo nevű szlovén napilap pedig úgy értesült, a közép-amerikai adóparadicsomban legalább 78 szlovén állampolgár jegyzett be céget, köztük egy szlovén miniszter, öt köztisztviselő, továbbá két tiszteletbeli konzul és két sportoló. Állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is köze van az dokumentumokban található illegális vállalatokhoz.
Kedden délután távozott az MSZP-ből Boldvai László egykori pénztárnok, akiről kiderült, hogy felesége révén érintett az offshore-botrányban. Az Index úgy tudja, Boldvai elismerte Tóbiás József pártelnöknek, hogy feleségének offshore cége van. A panamai dokumentumok elemzése során a Direkt36 Horváth Zsolt, egykori fideszes politikus nevére bukkant. Azonban több tucat magyarországi vagy magyar kötődésű cégről és magánszemélyről is szó van az iratokban, akik között vannak befolyásos üzletemberek és a politikához áttételesen kötődő figurák is.
Forrás: Index
Fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS