Megtörtént, amit sokáig elképzelhetlennek tartottunk: lemondott Gyárfás Tamás az úszószövetség elnökségéről. Az öröm korai, ha az elnök távozik is, a rendszerváltáshoz még sok időre és energiára lesz szükség.
Bár egészen idáig minden erejével kapaszkodott, ragaszkodott az elnöki székhez, most már Gyárfás Tamás is belátta, ezt a játszmát nem nyerheti meg. Ha Hosszú Katinkáék támadása el is csendesedett, az újabb és újabb botrányok – legutoljára a szerencsétlen kabalaállat – arra késztették, hogy lemondjon. Vagyis valószínűleg szóltak neki. Az ugyanis szinte elképzelhetetlen, hogy a Kiss László-ügy túlélése után (amelyből Gyárfás gyakorlatilag megerősödve jött ki) csak úgy saját magától, a sportág érdekében távozzon. Vagy mégis? (Gyaníthatóan valami más van a háttérben, talán megtudjuk egyszer, hogy mi).
Gyárfás Tamás szerdán az MTI szerkesztőségét az alábbiak szó szerinti közlésére kérte: „Köszönöm. 1993-ban lettem az úszószövetség elnöke. Megtiszteltetés, hogy együttműködhettem nagyszerű edzőkkel, szakvezetőkkel és csodálatos versenyzőkkel. Nagy élmény, hogy részese lehettem öt hazai rendezésű Európa-bajnokságnak, boldogság, hogy ott lehettem, amikor sikerült elnyerni a FINA-világbajnokság megrendezése jogát. A legeslegnagyobb öröm pedig az, hogy már látom az újonnan épülő úszókomplexumot. Kívánom, hogy a legeredményesebb sportág mielőbbi közgyűlése a legalkalmasabb elnököt válassza meg. Ezennel lemondok, mert úgy érzem, hogy most ezzel segíthetek a legjobban.”
A “boldog” (Bol-Dog?) és “hálás” Gyárfást azért nem kell félteni: a nemzetközi szövetség (FINA) legszűkebb döntéshozói testületében is benne van, akár elnök is lehet., Ettől függetlenül furcsa érzés lehet számára, hogy a hét nap múlva Kanadában kezdődő rövid pályás világbajnokságon (amit csak nálunk szoktak túlértékelni, inkább csak egy formát mutató verseny) már úgy vesz részt, hogy hosszú idő után nincs magyar pozíciója. (Papíron). Jó kérdés, hogy ki követheti? Az 1996-os olimpiai bajnok Czene Attila korábban bejelentkezett, de volt egy feltétele, csak úgy vállalná, hogy Gyárfás nem lesz ellenzékben. Akkor félő, hogy következhetne a bosszú.
Korábbi véleménycikkünkben ezt írtuk: „Amikor mindenki azt várta, hogy a sportvezetésben történt megkésett és erőltetett rendszerváltás először őt söpri el, csalódniuk kellett. A régi mamelukok közül ő maradt egyedül – meg a szintén megmagyarázhatatlan kajak-kenus Baráth Etele –, éppen ő.” Szóval ő volt az egyik utolsó mohikán. Felkészül Baráth Etele?
Korábbi cikkeink az úszóbotrányról itt, itt és itt. A maffiaügyről, amelyben Gyárfás neve is felmerült itt és itt.
Frissítés:
Hamar reagált két úszóklasszisunk, akik kulcsszerepet játszottak Gyárfás elmozdításában. Hosszú Katinka, aki egy év múltán másodjára is kirobbantotta a háborút az úszószövetség elnökével, néhány napja sejtelmesen azt írta a Facebookon: „Mosolyogj, és ne feledd, mindenki azt kapja, amit megérdemel…idővel.”
Most pedig egy mosolygós fényképet tett ki ezzel a szöveggel:
A legsötétebb éjszaka is idővel véget ér és kisüt a nap!
Gyurta Dániel, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságába Rióban beválasztott olimpiai bajnokunk is tömören vette tudomásul az elnök távozását:
Nagy levegő. Tiszta lap.
Az Index szerint Gyárfás távozásának oka az lehet, hogy félt, ott támadják meg, ahol a legkevésbé szeretné: külföldön. Hosszú Katinka Facebook-képén érdekes pólóban pózol. A hírek szerint ezt viselték volna a rövidpályás-világbajnokságon, ahol nyilván rákérdeztek volna a meglehetősen egyértelmű rajzra:
Úszó bilincsben, a kézben korbács – ennél velősebb üzenet nem is kell.
Gyárfás a sportdiplomáciába menekülhet
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár az úszók és a szövetség közti konfliktus lezárását reméli Gyárfás Tamás lemondásától, a majdani új elnöktől pedig zökkenőmentes közös munkát vár a szövetség, a sportolók, a szakemberek és a kormányzat között.
Fontos, hogy a szövetség élére olyan szakember kerüljön, aki a sportban otthon van, menedzser típusú és mindazt biztosítani tudja, ami az eredményességhez szükséges
– mondta az államtitkár.
Szabó szerint a nemzetközi sportdiplomáciában mind jelentősebb, új kihívások jelentkeznek, és Gyárfás „sok éves szakmai tapasztalatát ezen a területen szeretné Magyarország érdekében hasznosítani”.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS