Lemondott Miro Cerar szlovén kormányfő szerdán este, miután a szlovén legfelsőbb bíróság megsemmisítette a kormány csaknem egymilliárd eurós kiemelt projektjéről, a Koper-Divaca vasútvonal egy 27 kilométeres szakaszán tervezett második vágány építéséről tavaly szeptemberben rendezett népszavazás eredményét, mert a kampányt a kabinet állami pénz felhasználásával finanszírozta – közölte a szlovén közszolgálati televízió.
Cerar a kormány rendkívüli ülésén jelentette be lemondását. „Ez volt az utolsó csepp a pohárban, a második vágány megépítését újabb támadás érte, és ebben a folyamatban én nem akarok részt venni” – mondta, majd hozzáfűzte: egyesek meg akarják állítani Szlovénia fejlődését. Az állampolgárokhoz szólva kiemelte, hogy az ország sokkal jobb állapotban van, mint 2014-ben volt, amikor átvette.
Most visszaadom az önök kezébe az irányítást
– húzta alá. A kormányfő ugyanakkor megígérte: gondja lesz rá, hogy a kabinet ellássa mindennapi feladatát és megőrizze a békét és a stabilitást az országban, amíg új választásokat nem írnak ki, és nem alakul meg az új kormány. Miro Cerar hivatalosan csütörtökön nyújtja be lemondását Borut Pahor szlovén államfőnek.
A szlovén parlament 2017. május 8-án fogadta el, hogy hatályba lépjen a Koper-Divaca vasútvonal második vágányának építéséről, igazgatásáról és gazdálkodásáról szóló törvény. Erről tartottak később népszavazást az Adófizetők nem adják fel nevű civil szervezet és Janez Jansa volt szlovén miniszterelnök pártja, az ellenzéki, jobbközép Szlovén Demokrata Párt (SDS) kezdeményezésére, szerintük ugyanis túl drága a projekt kivitelezése, és teret adhat a korrupciónak. Az alacsony részvételi arány miatt azonban érvénytelen lett a referendum, annak ellenére, hogy a többség támogatta a projektet. A legfelsőbb bíróság szerint ugyanakkor a kormány csak a pozitív hatásait ismertette a projektnek, és ezt 130 ezer euró állami pénzből finanszírozta, ami megengedhetetlen, mert így hátrányos helyzetbe hozta azokat, aki ellenezték a beruházást. Ezért megsemmisítette a népszavazás eredményét és új referendumot rendelt el. Elemzők szerint ezzel kétségesé vált a projekt kivitelezése.
Cerar korábban úgy nyilatkozott: a projekt növelné az állami tulajdonban lévő koperi kikötő versenyképességét, adriai-tengeri (Rijeka, Trieszt) és európai viszonylatban egyaránt.
Szlovénia számára stratégiai fontosságú beruházásról van szó, amely a gazdaságra sokoldalú és erősítő hatást gyakorolna
– tette hozzá.
Frissítés: szlovén lapok szerint a kormányfő lemondása nem okoz jelentős változást
A Delo című szlovén napilap szerint a kormányfő távozása nem fogja „drasztikusan megváltoztatni az ország politikai bioritmusát”. A lap szerint Cerar beismerte a vereségét. Az újság úgy vélte, a kormány a törvény nélkül is elindíthatta volna a stratégiailag fontos projektet, mert annak megalkotásával és elfogadásával kockázatot vállalt, beleértve a népszavazás lehetőség is. A Dnevnik című napilap szerint Miro Cerar lemondása nem olyan drámai, mint amilyennek látszik és nem lesz jelentős következménye az országra nézve. A lap úgy vélte: Szlovénia a valóságban már hat hónapja kormány nélkül van.
Kormány helyett, a kormánypalotában három koalíciós párt disszonáns kampányközpontja működik
– írták. A kormányfőnek az utóbbi időben nem csak az ellenzékkel, hanem saját koalíciós partnereivel, a Karl Erjavec külügyminiszter által vezetett nyugdíjaspárttal (DeSUS) és a kormányban harmadik pozíciót betöltő Szociáldemokrata Párttal (SD) is meg kellett küzdenie.
Hogyan tovább?
A lapok beszámoltak arról, hogy a miniszterelnöknek lemondásról értesítenie kell a minisztereket, valamint írásban a parlament elnökét is. A nemzetgyűlésnek legfeljebb hét napon belül meg kell vizsgálnia a kormányfő lemondását, és hivatalosan meg kell állapítania, hogy a funkció megszűnt. Az államfőnek ezt követően 30 napja van arra, hogy új kormányfő-jelöltet javasoljon a nemzetgyűlésnek. Mivel Szlovéniában három hónapon belül úgyis parlamenti választásokat írnak volna ki, a jelölés forgatókönyve nem valószínű. A következő lépés, hogy a parlament feloszlatja saját magát és kiírják a választásokat. A kérdés a történtek nyomán az, hogy rendes vagy előrehozott parlamenti választásokra kerül- e sor. Cerar ügyvivő kormányfőként mindaddig a helyén marad, míg meg nem alakul az új kormány.
Forrás: MTI; fotó: Sarajevo Times
Facebook
Twitter
YouTube
RSS