Amióta az adatokat mérik, még soha nem nőttek annyival éves szinten a beruházások, mint idén az első negyedévben: több mint 34 százalékos volt a bővülés. Elemzők szerint segítettek az uniós pénzek, de saját erőből is egyre több vállalkozás fejleszt, és például a családi otthonteremtési program is húzta a beruházásokat. A kormány szerint ez újabb kedvező jel arra, hogy összejöhet a 4 százalék feletti gazdasági növekedés – írta meg a hirado.hu.
- Hétfőn hivatalosan is átadták a Samsung új gyárát a Pest megyei Gödön, ahol elektromosjármű-akkumulátorokat gyártanak majd. A több mint háromszázezer négyzetméteres üzem százmilliárdos befektetéssel jött létre.
- A főként járműalkatrészek gyártásával foglalkozó ThyssenKrupp Debrecenben fejleszt, ahol legújabb üzemnek május elején volt az első ünnepélyes kapavágása. A német óriásvállalat zöldmezős beruházásként több mint 10 milliárd forintból építi fel rugó- és stabilizátorgyártó csarnokát.
- A Szentkirályi-Kékkúti Ásványvíz Kft. legújabb üzemét néhány napja adták át. A mintegy 800 millió forintért felépített csarnokban kizárólag új termékeket fognak előállítani.
Az ilyen beruházások mutatják, hogy tartós növekedési pályán van a gazdaság. A GDP a kormány előrejelzése szerint idén már 4 százalék fölé mehet. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az első három hónapban több mint ezermilliárd forint értékű beruházás történt, ami 34 százalékkal több, mint egy éve. Ilyen mértékű növekedésre a rendszerváltás óta nem volt példa. Az Európai Bizottság tavaszi prognózisa azt mutatja, hogy idén a gazdaság motorja a lakossági fogyasztás és az erősödő beruházások lehetnek. Előrejelzésük szerint Lettország után nálunk lesz a legmagasabb a beruházások mértéke.
Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. tudományos munkatársa azt mondta, a jelentős növekedés hátterében egyrészt a gyenge bázis áll, vagyis az, hogy a tavalyi első negyedévben kevés volt a beruházás. Ez azonban még nem lenne elég az idén mért magas beruházási adathoz. A bővüléshez hozzájárul a magánszféra beruházásainak jelentős növekedése – tehát a Magyarországon működő vállalatok elkezdtek beruházni –, valamint a javulásban szerepet játszik az uniós források lehívásának megindulása is. Regős Gábor szerint a Családi Otthonteremtési Program valamint a hatéves bér- és járulékcsökkentési megállapodás is húzta a beruházásokat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS