Lengyelországot eddig megfosztották attól a jogától, hogy megvédje a méltóságát, annak a nemzetnek a méltóságát, amelyet „bűnösnek kiáltanak ki olyan bűntettekért, amelyeket egy másik nemzet követett el” – jelentette ki szombaton Jarosław Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke a lengyel állami rádióban a holokauszttal kapcsolatos, vitatott új törvényről nyilatkozva. Tegnap Mateusz Morawiecki kormányfő is kiállt a törvény mellett.
Nemrég a lengyel parlament mindkét háza jóváhagyta, és már csak Andrzej Duda államfőnek kell aláírnia azt a törvényt, amely büntethetővé teszi, ha Lengyelországra hárítják a felelősséget a náci Németország által elkövetett háborús bűntettekért, például a „lengyel haláltáborok” kifejezés alkalmazásával. A törvény pénzbírsággal vagy három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtaná, ha valaki – a törvény betűje szerint – a lengyel nemzetet és a lengyel államot nyilvánosan és a tényeknek ellentmondva bűnrészességgel vádolja a Harmadik Birodalom bűntetteiben.
Nagyon nehéz elfogadni ezt a helyzetet. Több mint húsz éven keresztül a szégyen politikája uralkodott, miközben nem létezett semmiféle védelmi mechanizmus a méltóságunk megóvása érdekében, és most ennek látjuk a rossz hatásait. Ezen változtatni kell
– vélekedett a PiS elnöke, aki hozzátette, hogy a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetéről (IPN) szóló törvény módosítása a teljesen téves értelmezés miatt vált vita tárgyává.
A lengyel kormányfő pénteken hangsúlyozta, hogy Lengyelország „sem országként, sem nemzetként nem volt bűnrészes a holokausztban”, amit „sürgősen el kell magyarázni Izraelnek, az Egyesült Államoknak és másoknak”. Mateusz Morawiecki a délkelet-lengyelországi Markowában mondott beszédet, ahol a nácik zsidók rejtegetéséért kivégezték az Ulma-család tagjait a második világháború alatt. A kormányfő szerint a lengyelek ártatlanságának sokan nincsenek tudatában, vagy nem értik:
Talán azért, mert nem ismerik a tényeket, vagy nem akarnak megérteni bizonyos tényeket. […] Döntő fontosságú, hogy megvitassuk ezt az izraeli barátainkkal, az amerikai barátainkkal és partnereinkkel az európai országokban, és elmagyarázzuk a dolgot.
A törvénymódosítás ellen élesen tiltakozott Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő, emellett a jeruzsálemi Jad Vasem holokauszt-emlékközpont és a Zsidó Világkongresszus (WJC) is bírálta a törvényt, amelyet utóbbi „történelmileg zavarosnak és a demokrácia elleni támadásnak” nevezett. Az Egyesült Államok is nyugtalanságának adott hangot a törvény esetleges nem kívánt következményei miatt.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS