Szlovákia 1993-as megalakulása óta nem volt példa ekkora zuhanásra az iparban az elemzők szerint. A koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesés a foglalkoztatottságon és a fizetéseken és már áprilisban éreztette a hatását szomszédainknál. A Statisztikai Hivatal legfrissebb jelentése szerint az egyes ágazatok között azonban kiugróan nagy különbségek vannak. A bevételek csupán a gyógyszeriparban nőttek, több mint a tizedével, az autógyártók és az utazási irodák bevételei viszont több mint 70 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest – írja a pozsonyi ujszo.com.
Az iparban több mint 46 százalékkal estek vissza a bevételek, ekkora zuhanásra Szlovákia 1993-as megalakulása óta nem volt példa
– nyilatkozta pozsonyi lapnak Ľubomír Koršňák, az UniCredit Bank elemzője.
Kasszált a gyógyszeripar
Az elemző szerint a Statisztikai Hivatal által vizsgált 16 ágazat közül ezúttal 15-ben mértek visszaesést, a bevételek csupán a gyógyszeriparban nőttek, több mint a tizedével. Az autógyártók és az utazási irodák bevételei ezzel szemben több mint 70 százalékkal estek vissza az egy évvel korábbihoz képest.
Csökkentek a fizetések
A recesszió a fizetéseken is meglátszik. Koršňák szerint a legnagyobb visszaesés a szállodaiparban dolgozókat sújtotta, ebben az ágazatban 27 százalékkal csökkent az átlagbér az egy évvel korábbihoz képest, és áprilisban 543 euró körül mozgott. Vagyis, akiket nem is bocsátottak el, azok is többnyire csak a minimálbért kapták. A járvány miatti bezárások az éttermeket is érintették, így az sem csoda, hogy ezekben nagyjából a tizedével estek vissza a bérek az egy évvel korábbiakhoz képest. Az átlagbér ezeknél még a szállodáknál is alacsonyabb volt, csupán 460 euró körül mozgott. Az iparban 9 százalékkal, 1083, a közlekedésben 5,5 százalékkal, 956, az autókereskedőknél 5 százalékkal, 981, az IT-ágazatban 3 százalékkal, 1994, az építőiparban 1,4 százalékkal, 722 euróra esett vissza az egy évvel korábbihoz képest a havi bruttó átlagbér.
Forrás: ujszo.com/Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS