Az Andrássy úti világörökségi terület épületeinek tizede súlyosan veszélyeztetett – derül ki a Forster-központ által készített térképből. A helyzethez nagy mértékben hozzájárult, hogy a korábbi, MSZP-SZDSZ vezetésű terézvárosi önkormányzat elkótyavetyélte ingatlanait. Ennek kapcsán rendőrségi nyomozás is folyik.
Háromszáz épület állapotát vizsgálta meg az Andrássy úti világörökségi területen a Forster Központ a Világörökségi Gondnokság munkatársainak vezetésével – tudta meg a Napi Gazdaság Róna Katalintól, a központ sajtófőnökétől. A vizsgált épületek 20 százaléka felújításra szoruló és közel 10 százaléka súlyosan veszélyeztetett.
Huszonhat olyan ház van, amely sürgős beavatkozást igényel. A sajtófőnök közölte: mindenfajta tulajdoni állapot megtalálható a veszélyeztetett épületek között: van magántulajdonú társasházi, állami, és befektetők által megvásárolt is. A Forster-központ tervei között szerepel a világörökségi helyszín védőövezetének vizsgálata is. A felmérés aktualitását az adja, hogy május 1-jén két járókelőt is eltaláltak leomló faldarabok az Oktogonnál.
Okrutay Miklós, a gondnokság osztályvezetője lapunknak elmondta, az Andrássy úton elsősorban a tulajdonosokon múlik, hogy sikerül-e megállítani az épületek állagromlását.
Hassay Zsófia, Terézváros polgármestere szerint a kerület ingatlanállománya ellen az „ősbűnt” az MSZP–SZDSZ-es önkormányzatok követték el. Idejükben áron alul, szabályos pályáztatás nélkül kótyavetyélték el a kerület vagyonát.
“2010-re egy telek sem maradt önkormányzati kézben, a kerületi tulajdonú ingatlanokat is egy kezemen meg tudtam számolni. A példátlan vagyonvesztést látva azonnal jogi útra tereltük az ügyet. Az Andrássy út 21.-et és 47.-et már visszaszereztük, de még évekig fognak tartani a perek” – tette hozzá.
Ezzel kapcsolatban a napokban jelent meg a hír, hogy hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt további nyomozást rendelt el a terézvárosi ingatlanügyben a Fővárosi Főügyészség. Megállapították, hogy egyes részcselekményeknél a tényállást nem tárták fel teljeskörűen. Az ügyben azért indult büntetőeljárás, mert a gyanú szerint az akkor MSZP–SZDSZ-irányítású VI. kerületben 2003 és 2007 között áron alul adtak el ingatlanokat, milliárdos vagyoni hátrányt okozva.
Hassay Zsófia a lapnak azt is elmondta: az VI. kerület évente 300 millió forinttal támogatja a társasházi felújításokat. “Ezt az összeget évről évre növelni szeretnék, azonban mindenképpen kell állami segítség, program is” – tette hozzá a polgármester.
Forrás: Napi Gazdaság Online
Facebook
Twitter
YouTube
RSS