Franciaországi látogatása után közvetlenül Magyarországra érkezett hétfő este Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki a diplomáciai látogatásokhoz képest szokatlanul hosszú időt – három éjszakát – tölt itt, és magyarországi látogatását összeköti a V4-ek vezetőivel tartandó csúcstalálkozóval is. Orbán Viktorral folytatandó megbeszélésének érdekességét fokozza, hogy a szintén Netanjahu vezette izraeli külügyminisztérium alá tartozó budapesti nagykövet nyilatkozatban ítélte el a Soros Györgyöt ábrázoló plakátkampányt, azonban a miniszterelnökség amint tudomást szerzett erről, módosította a szöveget, és inkább Soros tevékenységét ítélte el.
Az izraeli miniszterelnök Franciaországban az ottani zsidók 1942-es elhurcolására megemlékező rendezvényen vett részt vasárnap, majd hétfő kora este érkezett meg feleségével a magyar fővárosba. A repülőtéren Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter külügyminiszter fogadta őket.
Földet értünk Budapesten, ahol meleg fogadtatásban részesültünk a Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia vezetőivel tartandó csúcstalálkozó előtt. Izgatott vagyok, hiszen én lehetek az első izraeli miniszterelnök, aki Magyarországra látogat az országaink közti kapcsolat felújítása óta
– írta Facebook-oldalán Netanjahu, aki egészen csütörtökig élvezi a magyar főváros vendégszeretetét. Addig megbeszélést folytat majd Orbán Viktorral, Áder Jánossal, és részt vesz a Visegrádi Négyek csúcstalálkozóján is.
Majdnem egy teljes napon át tárgyal a két miniszterelnök
A magyar kormányfővel kedden találkozik, majd a két miniszterelnök és feleségeik közös ebédje után Netanjahu megkoszorúzza a Hősök terén levő Hősök emlékkövét. Ezt követően Áder János fogadja az izraeli kormányfőt, majd újra Orbán Viktorral folytat megbeszélést, és együtt is vacsoráznak. Szerdán egy magyar-izraeli üzleti fórumon vesz részt a két miniszterelnök, majd Netanjahu találkozik a helyi zsidóság képviselőivel. Ez utóbbi pikantériáját az adja, hogy Josszi Amrani budapesti nagykövet tíz nappal ezelőtti nyilatkozatában gyűlölet- és félelemkeltőnek minősítette a Soros György tevékenységét bíráló plakátkampányt, utalva annak antiszemita jellegére, és a visszavonására szólította fel a kormányt. Az izraeli miniszterelnökség a sajtóból értesült a nyilatkozatról, noha Netanjahu tölti be a külügyminiszteri tisztséget is. A külügyminisztérium másnap sajtómegkeresésre azt közölte, hogy a nagykövet hibázott, a nyilatkozat nem tükrözi Benjamin Netanjahu miniszterelnök és külügyminiszter véleményét, továbbá Izrael megvédi a galutban élő zsidóságot, de nem áll ki az Izrael-ellenes tevékenységet folytató Soros György mellett. Másnap Netanjahu utasítására vissza is vonták a nyilatkozatot, illetve olyan módosítást adtak ki, amely teljesen más élt ad a szövegnek.
Akiknek mindennél fontosabb Magyarország lejáratása, amikor nem az övéik kormányozzák
Ebbe a fejleménybe azonban sehogyan sem tudtak belenyugodni azok a magyarországi balliberális körök, amelyek saját zsidóságukra hivatkozva igyekeznek besározni a kormányt. Tizenheten – közszereplők és magánszemélyek – egy 28 oldalas novelláskötetet írtak, amelyben a magyarországi antiszemitizmustól rettegve kérik Izrael segítségét, Orbán Viktort nacionalistázzák, xenofóbozzák, rasszistázzák és antiszemitázzák, valamint Köves Slomó rabbit szidják, és a magyar zsidóság „elfideszesítése” miatt aggódnak. További súlyt próbáltak adni igyekezetüknek azzal, hogy az irományt nem csupán elküldték Josszi Amrani nagykövetnek, hanem Kovács M. Mária történész, Zentai Péter újságíró és Bokor Péter építész személyében küldöttséget is szalasztottak hozzá, hogy meggyőzzék, saját miniszterelnöke és külügyminisztere helyett álljon inkább a magyarországi orbánfóbiások mellé.
Az, hogy a magyar kormány Izrael szerint sem antiszemita, megfeküdte a Mazsihisz gyomrát is. A szervezet hétfő este azzal vádolta meg Izraelt, hogy az cserbenhagyta a magyar kormány Soros Györgyöt kipellengérező plakáthadjáratának elítélésében. Heisler András, a Mazsihisz elnöke az amerikai AP hírügynökségen keresztül panaszolta el a világnak, hogy mélységesen csalódott a plakátok bírálatának hangnemváltozása, a bírálat élének tompítása miatt. Ezzel egy időben arra kérte az izraeli kormányt, hogy fejtse ki álláspontját a Soros György ellen irányuló plakátkampányról.
Benjamin Netanjahu csütörtök délben repül haza Magyarországról.
PS összeállítás, forrás: facebook.com, MTI, atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS