Egy rendbeli zsarolásért és egy rendbeli jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésért letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte az ügyész Schwartz Béla ajkai polgármesterre – hangzott el csütörtökön a Veszprémi Járásbíróságon. Társai, H. Béla, az ajkai építési iroda korábbi vezetője és P. Attila, a Baumidex Kft. tulajdonos igazgatója esetében pedig felfüggesztett börtönbüntetést. Indítványozta továbbá, hogy mindhárom vádlottat végérvényesen tiltsák el foglalkozásuk gyakorlásától.
FÜSSY ANGÉLA – Omega Hírek/Veszprém
A vádbeszéddel folytatódott az ajkai polgármester, Schwartz Béla és társai ellen indult büntetőper csütörtökön, a Veszprémi Járásbíróságon. 2012 júniusában a PestiSrácok számolt be elsőként arról, hogy gyanús pénzügyleteket bonyolíthatott Ajka szocialista polgármestere, Schwartz Béla. Az ügy hátterében az Ajka FC korábbi elnöke, Németh György által a klubnak nyújtott tagi hitel áll, mely nélkül a csapat nem szerepelhetett volna a magyar másodosztályú futball bajnokságban. Németh elnökként a saját pénzéből több mint 9,7 millió forintot csurgatott a futballcsapat kasszájába, amit érthető módon visszakért az után, hogy menesztették. Schwartz Béla a vád szerint eleinte zsarolással próbálkozott, majd miután nem járt sikerrel, megbízta H. Béla irodavezetőt: találjon egy olyan tételt a költségvetésben, melyet átcsoportosítva fel lehetne szabadítani 10 millió forintot. H. Béla ekkor fedezte fel az OVIT telephez vezető szervizútra és járdára elkülönített összeget. Mivel a szóban forgó utakat a Park Center építése során a beruházó a saját pénzéből már megépítette, kitalálták, hogy a kivitelező Baumidex Kft. (érdekesség, hogy a cég vezetője, P. Attila önkormányzati képviselő is egyben) számlázza le újra a munkát, ez alkalommal az önkormányzatnak, majd a pénz egy részét, 5 millió forintot utalja át támogatás gyanánt az Ajka FC-nek, akik így törleszteni tudnak korábbi elnöküknek. Németh György végül hiába engedett el 2 milliót a tartozásból, a polgármester folyamatosan fenyegette, ha nem engedi el a tartozást, a városnak is dolgozó építőipari cége nem kap megrendelést Ajkától. Németh hamarosan tönkrement a zsarolásoktól, a cége csődbe is jutott, majd az egészsége roppant meg, olyannyira, hogy a büntetőeljárás közben életét is vesztette.
Szükséges a letöltendő börtönbüntetés
Vádbeszédében Varga Dániel ügyész kiemelte, Schwartz Béla megszegte vagyonkezelői kötelezettségét, a képviselők tájékoztatása nélkül módosíttatta a költségvetést, továbbá színlelet szerződéseket írt alá és fiktív számlákat fizetett ki a város pénzéből. Mindemellett a zsarolás minősített formáját, súlyos fenyegetéssel követte el. Mindezzel a költségvetésnek 10,7 millió, a sértettnek, Németh Györgynek a zsarolással további 2 millió forint kár okozott. Társai, H. Béla irodavezető és P. Attila cégvezető, önkormányzati képviselő tudták, hogy bűncselekményt valósítanak meg, mégis támogatták, segítették az ügyletek bonyolítását, mint bűntársak. “Az elsőrendű vádlott esetében szükségesnek tartom a letöltendő börtönbüntetés kiszabását. Ha nem sújtunk le a törvény szigorával, azzal azt üzenjük, hogy polgármesterek, városvezetők bármikor megtehetik, hogy a képviselőtestület tudta nélkül költségvetést módosítsanak, és utólag papírozzanak le, fizessenek ki nem bizonyítható, akár el nem végzett munkákat” – hangsúlyozta vádbeszédében Varga Dániel. Hozzátette, mindhárom vádlott esetében az is indokolt, hogy a bíróság végérvényesen tiltsa el őket foglalkozásuk gyakorlásától.
Súlyos volt a fenyegetés
Az ügyész arra is kitért, milyen módszerrel próbálkozott a polgármester a volt klubelnöknél, akinek építkezési vállalkozása egyébként sem ment jól akkortájt. “Súlyos fenyegetésnek minősül az, ami egy telefonbeszélgetésben a sértett elmondása szerint elhangzott. S mivel Németh György vallomása végig következetes volt, az első rendű vádlott pedig eleinte azt is tagadta, hogy beszéltek volna, azt kérem a bíróságtól, hogy a sértetti vallomást fogadja el. Már csak azért is, mert a sértett szavahihetőségét támasztja alá a nyomozásban megvizsgált híváslista is” – fogalmazott dr. Varga Dániel ügyész. Schwartz Béla a vád szerint azt mondta Némethnek, hogy ha nem engedi el a tartozást – később már csak egy részéről volt szó – az önkormányzat nem fizeti ki neki a folyamatban lévő bölcsőderekonstrukciós munkát, ahol csak tud, alátesz és garantálja, hogy többé nem kap munkát a városban. A vádbeszéd szerint Némethnek ajánlották fel először, hogy számlázza le az önkormányzatnak a másik cég által már korábban megépített utat, de ő erre nem volt hajlandó. A Baumidex viszont a vád szerint benyújtotta a fiktív számlát, 10,7 millió forintról, melyről később a cégvezető, P. Attila úgy nyilatkozott, az összeg korábban elvégzett, addig ki nem fizetett munkák ellenértéke volt. Az ügyletet visszadátumozott szerződésekkel és fiktív számlákkal lebonyolították. Németh György a fenyegetés hatására lemondott a 9,7 milliós tartozásból 2 millióról, a fennmaradó részt két részletben kapta meg. Ehhez azonban további különös ügyeletre volt szükség a polgármesteri hivatalban.
Fiktív munkák
Ebben a körben az ügyész kitért két további beruházásra. Szerinte a bódéi lakóterülethez vezető murvás út építése a szerződés megkötését megelőzően már megvalósult. A szerződéskötést követően, a szerződés alapján a Baumidex Kft. munkát nem végzett a területen. A csinger-völgyi közösségi park területének előkészítése kapcsán pedig csupán részben. Az ügyész úgy fogalmazott, nem állapítható meg, hogy a szerződésben szereplő és korábban állítólagosan már elvégzett munkákat ki rendelte meg, és milyen műszaki tartalommal, továbbá, hogy a munkafolyamatok közül melyik történt társadalmi munkában, és melyik nem. Kiemelte, a Baumidex Kft. a színlelt szerződés alapján 6 millió forintos számlát bocsátott ki az önkormányzatnak, járda és csapadékelfolyó építés címén. H. Béla irodavezető aláírásával és pecséttel valótlanul igazolta a munkák megvalósulását, így a pénzügy elutalta az összeget a Badumidex-nek, amit az reklámtábla kihelyezésére hivatkozva tovább is utalt az Ajka FC felé. Érdekes – mondta az ügyész -, hogy a visszadátumozott szerződések egyáltalán nem lelhetők fel az önkormányzat iktatási rendszerében. A munkákra adott árajánlatok a Baumidexnél is csak két évvel később kerültek be a digitálisan tárolt iratok közé – akkor, amikor már folyamatban volt a büntetőügy.
Dokumentum sem volt
A vádlottak a tárgyalásokon végig azzal védekeztek, hogy a Park Center mögötti út és járda javításáról és nem építéséről szólt a megállapodás, amit összevontak a korábban Csingerben és Bódé lakótelepen elvégzett, de még ki nem fizetett munkákkal. Állításukat viszont a vád szerint egyetlen dokumentum sem támasztja alá. “Az iratokban, szerződésben, számlán útépítés szerepel, a költségvetési törvény szerint a kiviteli munkákat egyébként sem lehet összevonva feltüntetni a költségvetésben, hivatalos pénzügyi dokumentációban” – hangsúlyozta Varga Dániel.
Mivel a tanácsvezető bíró jelentős tényállásbeli eltérést fedezett fel a vádirat és a vádbeszéd között, lehetőséget biztosított a védőknek a felkészülésre. A tárgyalás így január 23-án, a védőbeszédekkel és valószínűleg az elsőfokú ítélet kihirdetésével folytatódik.
Címlapfotó: kristalyvolgy.kapuja.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS