Az Európai Tanács rendkívüli ülésének sürgős összehívását kérte vasárnap Lettország, az Európai Unió soros elnöke a délkelet-ukrajnai Mariupol ellen elkövetett, 29 halálos áldozatot követelő tüzérségi támadás miatt, és közben Oroszország megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsában egy elítélő nyilatkozat elfogadását.
A lett külügyminisztérium közleményében ítélte el a mariupoli támadást és a Kelet-Ukrajnában kibontakozó újabb erőszakhullámot.
“A Moszkva-párti terrorcsoportok támadása Mariupol és más kelet-ukrajnai városok ellen, a polgári lakosság elleni embertelen és cinikus cselekedeteik teljesen alátámasztják, hogy Oroszország nem érdekelt a konfliktus békés rendezésében” – idézte a külügyi közleményt az UNIAN hírügynökség.
Riga szerint szemlátomást csupán álarc és színlelés volt az, hogy Oroszország részt vett a többoldalú béketárgyalásokban, és ugyanez mondható el a Moszkva által javasolt “békekezdeményezésekről” is.
“Az agresszió szervezőinek tudniuk kell, hogy a nemzetközi közösség határozottan és keményen fog reagálni a konfliktus további kiéleződésére” – áll a soros EU-elnök Lettország külügyi közleményében.
A Mariupol elleni rakétatámadásokban 29 civil halt meg és 93-an megsebesültek, negyvenen közülük nagyon súlyosan. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megerősítette, hogy a Moszkva-barát szakadárok által ellenőrzött területről indították a rakétákat.
Diplomáciai források szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa helyi idő szerint szombaton brit javaslatra kísérletet tett arra, hogy elítélő nyilatkozatot fogadjon el a mariupoli támadásról, de a testületben vétójoggal rendelkező Oroszország ezt megakadályozta. A BT-dokumentum a Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár korábbi nyilatkozatához hasonlóan elítélte volna a támadást és szorgalmazta volna az eset elfogulatlan kivizsgálását.
Egy névtelenül nyilatkozó ENSZ-diplomata szerint Oroszország azt kifogásolta, hogy a nyilatkozatban szerepelt volna a Moszkva-barát szakadárok közelmúltbeli nyilvános provokatív és felelőtlen megnyilvánulásainak az elítélése, miközben a BT nyugati tagországai több alkalommal elutasították a kijevi kormány agresszív állásfoglalásainak és cselekedeteinek az elítélését.
A BT-nyilatkozatban szerepelt volna Olekszandr Zaharcsenkónak, az önhatalmúlag kikiáltott “donyecki népköztársaság” vezetőjének a neve, aki pénteken bejelentette, hogy nem folytatják a tűzszüneti tárgyalásokat, és nagyszabású offenzívát indítanak a megye egészének elfoglalására. Zaharcsenko pénteken azt cáfolta azonban, hogy támadást készülnének indítani Mariupol elfoglalására.
A lengyel külügyminisztérium elítélte vasárnap a mariupoli civil lakosok életét kioltó tüzérségi támadást a Moszkva-barát szakadárok által ellenőrzött területről, és követelte a vétkesek felelősségre vonását. A lengyel külügyminisztérium ezt a tűzszünet és a minszki megállapodások megdöbbentő megsértésének nevezte. “Ismét ártatlan, békés polgárok, köztük nők és gyerekek fizettek életükért azért, mert ezeket a megállapodásokat nem hajtják végre” – közölte a lengyel külügyi tárca.
Őrizetbe vettek egy rakétairányzó szakadárt és egy volt rendőrt
Az ukrán hatóságok őrizetbe vettek egy szakadárt, akit kapcsolatba hoznak a Mariupol elleni, sok halálos áldozatot és sérültet szedő szombati támadással – jelentette be Petro Porosenko elnök vasárnap, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács (RNBO) ülésén.
Az ukrán államfő elmondta, hogy a pontos célzásért felelős rakétairányzó vallomását hétfőn nyilvánosságra hozzák. Elmondta, hogy rajta kívül őrizetbe vettek egy volt rendőrt is, aki a támadást végrehajtó szakadár csoportot irányította.
EBESZ: a szakadár területekről lőtték ki a rakétákat Mariupolra
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megerősítette, hogy a Moszkva-barát szakadárok által ellenőrzött területről lőtték ki azokat a rakétákat, amelyek mintegy 30 ember életét oltották ki szombaton a délkelet-ukrajnai Mariupolban.
Az UNIAN ukrán hírügynökség idézte vasárnapra virradóra az EBESZ ezzel kapcsolatos jelentését, amely szerint a szervezet megfigyelői a rakéták becsapódásának helyén végzett vizsgálat alapján jutottak erre a megállapításra. A jelentés szerint a Grad típusú rakétákat északkeleti irányból, Oktjabr település környékéről lőtték ki 19 kilométerre attól az utcától, ahol becsapódtak. Az Uragan-rakétákat pedig keleti irányból lőtték ki, Zaicsenko település környékéről, 15 kilométeres távolságból. Mindkét település a donyecki szakadár fegyveresek ellenőrzése alatt áll.
Az UNIAN legfrissebb jelentésében az áll, hogy a támadásban 29 civil halt meg, 93 embert sebesülésekkel szállítottak kórházba. A korábbi hírek harminc halottról szóltak.
Ukrajnai hírügynökségi jelentések vasárnap hajnali összesítéseiből arra lehet következtetni, hogy súlyos tüzérségi támadás érte a várost. Jurij Hotlubej polgármester a 112 Ukrajina tévének nyilatkozva azt mondta, hogy 67 többemeletes épületet, 14 családi házat, négy iskolát és három óvodát ért támadás.
A szakadárok eddig tagadták, hogy támadták volna az Azovi-tenger partján fekvő Donyeck megyei nagyvárost.
A kijevi média vasárnap reggeli híradásai szerint Joe Biden amerikai alelnök telefonon beszélt Petro Porosenko ukrán államfővel, és azt ígérte, az Egyesült Államok megpróbálja elérni, hogy a nemzetközi közösség még nagyobb nyomást gyakoroljon Oroszországra a délkelet-ukrajnai hadműveletek fokozódása miatt. Biden és Porosenko mély aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Oroszország felháborító módon nem tartja be a szeptemberi minszki megállapodásokban vállalt kötelezettségeit.
Mariupol stratégiai jelentőségét az adja, hogy elfoglalásával Oroszország előtt megnyílna az út ahhoz, hogy szárazföldi összeköttetést teremtsen a tavaly márciusban Ukrajnától elszakított Krím félszigettel, amelynek ellátása igen nehézkes a Fekete- és az Azovi-tengert összekötő Kercsi-szoroson keresztül.
Zaharcsenko bejelentette a Mariupol elleni támadást
Olekszandr Zaharcsenko, a kelet-ukrajnai szakadárok önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaságának (DNR) vezetője személyesen jelentette be, hogy a szakadárok támadást indítottak az Azovi-tenger menti Mariupol ellen – hozták nyilvánosságra ukrán források vasárnap.
A szakadár vezető szombaton egy Donyeckben tartott nyilvános utcai rendezvényen mondott beszédet. Szavait a hallgatóság “Hurrá!” és “Hallelujah” felkiáltásokkal fogadta. Az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál videofelvételt is közölt Zaharcsenko beszédéről, amelyben bejelenti a támadást. A hírportál megjegyezte, hogy az orosz média később úgy idézte a szakadár vezér szavait, hogy nem rohamot indítanak, hanem a városon kívül lévő ukrán katonai állásokat támadják. Szombaton azonban az egyetlen harci esemény az ukrán fegyveres erők ellenőrzése alatt lévő város elleni tüzérségi támadás volt, amelynek következtében a legfrissebb adatok alapján 30-an vesztették életüket és csaknem százan sérültek meg – fűzték hozzá ukrán források.
A városvezetés vasárnap közölte, hogy a 93 sérült közül 40 nagyon súlyos állapotban van: többen valamelyik végtagjukat veszítették el, valamint feji, illetve hasi sérüléseket szenvedtek.
Petro Porosenko ukrán elnök gyásznapot rendelt el vasárnapra a mariupoli áldozatok emlékére. Az államfő a Mariupol elleni tüzérségi támadást olyan emberiesség elleni bűncselekménynek nevezte, amely a hágai törvényszék elé tartozik. Szavai szerint a Mariupol civilek lakta körzetének lövetése “azon terrorcselekmények sorozatába illeszkedik”, amelyek az elmúlt néhány napban történtek: a Volnovaha településnél elkövetett buszmerénylet, a donyecki trolibusz elleni véres támadás és számos település lövetése.
MTI / címlapkép: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS