Németországban több – konzervatívnak mondott, illetve liberális – lap foglalkozott Magyarországgal az Európai Néppárt (EPP) szombati brüsszeli elnökségi ülésével kapcsolatban. Orbán Viktort egyaránt renitensként ábrázolják, amiért nem enged feltétel nélkül az Unió nyomásgyakorlásának, és inkább az afölötti aggodalom tűnik ki a hangvételükből, hogy a magyar kormányfő megint kibújik a neki előkészített hurokból.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) az online kiadásában Orbán nem enged címmel közölt összefoglalót, amelyben kiemelték, hogy a magyar felsőoktatási törvény körüli vitában „az EPP már bejelentett egy egyezséget”, amelyet azonban „Orbán Viktor magyar kormányfő cáfol”. Kifejtették, hogy Orbán „rendíthetetlen marad az EU-val a felsőoktatási törvényről folytatott vitában”, és „miután az EPP már bejelentette, hogy enged, világossá tette, hogy nem köttetett semmiféle megállapodás”.
A Süddeutsche Zeitung Orbán közeledik Brüsszelhez a felsőoktatás körüli vitában címmel közölt beszámolót az online kiadásában, kiemelve, hogy az EPP „rendreutasította” Orbánt, és végezetül „Magyarország megígérte, hogy teljesíti a felsőoktatási vitában állított követeléseket”.
Orbán művészete
A Spiegel Online hírportál Orbán enged az EU nyomásának – egy kicsit címmel közölte Peter Müller írását, aki kiemelte, hogy „heves” vita után Orbán Viktor megígérte, hogy
teljesíti az EU-s előírásokat a budapesti Soros-egyetem ügyében, de a Brüsszel elleni tartós hadjárata mégis folytatódhat tovább.
Kifejtette: az EPP elnökségi ülésén történtek azt jelentik, hogy megint úgy zajlanak a folyamatok, mint mindig, a tanácskozás „nem volt átütő siker”, és így valószínűleg „messze nem ért véget Orbán tartós hadjárata az EU ellen”. Ez annak tulajdonítható, hogy a kötelezettségszegési eljárás bonyolult, a magyar miniszterelnök pedig „mesteri szintre fejlesztette”, hogy az ilyen ügyekben magát és országát „a brüsszeli bürokrácia beavatkozásának áldozataként” mutassa be. Hozzátette,
Orbán művészete abból áll, hogy játszik az EU határaival, ide-oda táncol rajtuk, és a végén baj nélkül megússza a dolgot.
Így például az a vita is „befejeződött, mielőtt még igazán elkezdődött volna”, hogy ki kell-e zárni őt és pártját, a Fideszt az EPP-ből.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS