Nyoma sincs már az Angela Merkel amerikai titkosszolgálatok általi lehallgatása miatti fagyos hangulatnak, a német kancellár meleg hangon búcsúzott a leköszönő amerikai elnöktől, utóbbi pedig agyondicsérte a migránsválság nyomán igencsak megcsappant népszerűségű Bundesmuttit. Oroszországgal szemben fontosnak tartják, hogy az elvek a reálpolitika fölé emelkedjenek.
Német kancellárként nehéz a búcsú Barack Obama amerikai elnöktől, mert az utóbbi években kiváló volt Németország és az Egyesült Államok együttműködése, de „a demokráciát a változás élteti, így nyolc év után új elnök jön” – mondta Angela Merkel, aki 12 év után, jövőre várhatóan negyedszer is indul kancellárjelöltként a választáson.
Merkel csütörtökön Berlinben a távozó amerikai elnökkel folytatott megbeszélést. Az ezt követő sajtótájékoztatón kiemelte: természetesen mindent megtesz azért, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel is jó legyen az együttműködés. Németországot és az Egyesült Államokat nemcsak érdekek kötik össze, hanem értékek is, a demokrácia, a szabadság, „a fellépés az emberi jogokért világszerte”, továbbá a küzdelem a „liberális világrendért” – fogalmazott Merkel. Barack Obama barátjának és legszorosabb politikai szövetségesének nevezte a német kancellárt.
Ha német lennék, a követője lennék
– udvarolt a távozó amerikai elnök.
Obama aggódik a kisebb országokért
Oroszországgal kapcsolatban kiemelte a Obama, hogy fontos az Egyesült Államok és Oroszország együttműködése, de nem szabad az „egyszerű reálpolitika” alapjára építeni a közös munkát. Úgy véli, nem lehet elvárni Donald Trump megválasztott elnöktől, hogy változtatás nélkül folytassa tovább Washington eddigi Oroszország-politikáját, de remélhetőleg nem arra az álláspontra helyezkedik majd, hogy „alkukat kötünk, akkor is, ha ez másoknak árthat, ellentétes nemzetközi szabályokkal, káros más, kisebb országoknak és hosszú távon bajokat okoz olyan helyeken, mint például Szíria, csak azért, mert hasznosnak tűnik”.
Angela Merkel az ukrajnai Krím félsziget Oroszországhoz csatolására utalva hangsúlyozta: „keserű” következményekkel járhat, ha bárki is beletörődik az államok területi épsége és szuverenitása sérthetetlenségén alapuló nemzetközi rend megsértésébe.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS