Végleg lemondott a Csillebérci Úttörőtáborról a csillebérci vadászház értékesítése miatt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettében elítélt főúttörő, Rácz Péter megbízása alapján a Magyar Úttörők Szövetsége. Így Buda egyik legértékesebb, negyvenhat hektáros területe a Mobilber Kft. tulajdonába került. – írja a Magyar Hírlap.
A cég ügyvezetője, Tóth Miklós egy, az MSZP által alapított, a párt tulajdonában lévő, a Köztársaság téri pártházban működő Concedo Kulturális Szolgáltató Kft. egykori vezetője. A Mobilber hetvenszázalékos tulajdonosa egy ismeretlen hátterű offshore cég, a liechtensteini Ocram Establissement.
A tulajdonosok között volt 2012 márciusáig a Terner GmbH is, annak a Terner Gézának a bécsi székhelyű vállalkozása, aki az M5-ös autópálya sikerdíjaként két, összesen 1,5 millió euró értékű számlát állított ki egy Eurocontact nevű PR-cégnek, a Strabag partnerének. A MÚSZ a bírósági iratok szerint utoljára 2006-ban tartott közgyűlést, ezen Rácz Pétert még főúttörőnek választották öt évre. Kérdés azonban, ki adott megbízást a MÚSZ-ban a liechtensteiniekkel folytatott perbeli képviseletre? Rácznak ugyanis erre – az Ötvenhatos Szervezetek Konföderációja titkára, Minda Zoltán szerint – már nem volt joga.
Közben persze a magyar állam hatalmas erőfeszítéseket tesz a Csillebérci Úttörőtábor visszaszerzéséért a tizenhárom éve folyó polgári perben. Az eredeti tulajdonos, a Magyar Úttörők Szövetsége a Fővárosi Törvényszéken 2012 márciusában indított perben ugyanis elismerte, hogy a Mobilber egy 2000. szeptember 26-i szerződés alapján jogosan élt opciós jogával, s vállalta, hogy visszafizeti az alperes úttörők által felhalmozott 1,4 millió dolláros tartozást is. A szerződés szerint a Mobilbernek ezen felül 1,8 milliárd forintot kellett fizetnie a birtokért. „A felperes (a Mobilber) a fizetési kötelezettségének eleget tett, az alperes (a MÚSZ) a vevő teljesítését elismerte” – olvasható a Fővárosi Törvényszék immár jogerős ítéletében. Csakhogy a Magyar Követeléskezelő Zrt. – amely minden bizonnyal megvásárolta az OTP-től a tartozást – 1,4 millió dolláros követelése jelenleg is szerepel Csillebérc tulajdoni lapján. „A per iratait bekértük – mondta Koncz Árpád, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő jogi képviselője –, s mindenki megnyugodhat, a mostani ítélet alapján nem vész el az államnak a lehetősége, hogy visszaszerezze az úttörőtábort. A bírósági ítélet ugyanis a tulajdonjog megállapításáról szólt, s nem terjedt ki a tulajdoni lapra történő bejegyzésre.”
forrás: Magyar Hírlap
MH fotón: Rácz Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS