Legalább 140 ember életét vesztette a Párizs belvárosában több helyszínen végrehajtott géppisztolyos, robbantásos támadásokban – közölte a rendőrség szombat hajnalban. Már a hadsereg egységeit is az utcákra vezényelték, lezárták a határokat, Párizsban kijárási tilalom van érvényben. Közben a Bataclan koncertteremnél kimenekítették a rendőrök a sokáig fogva tartott embereket. Párizsban éppen az elmúlt napokban szigorították meg a biztonsági intézkedéseket, mert két hét múlva a francia fővárosban kezdődik az ENSZ klímaügyi konferenciája, amelyen a világ állam- és kormányfői vesznek részt. Cikkünket folyamatosan frissítjük.
A Reuters és a Figaro a francia rendőrség által is megerősített információi szerint nagyjából negyed óra alatt eredményesen zárult a Bataclan-akció, a rendőrségnek éjjeli egy óra körül sikerült kimentenie a túszokat a klubból, ahol az Eagles of Death Metal koncertje zajlott. Az akció során négy terroristát megöltek a rendőrök, akik előzőleg valóságos mészárlást rendeztek, legalább száz embert gyilkoltak meg. Egy rendőrtiszt vérfürdőként jellemezte a koncertteremben történteket, hozzátéve, hogy a támadók robbanóanyagokat rögzítettek a túszokra.
Az Elysée-palota közleménye szerint 1500 katonát mozgósítottak Párizsban. Az elnöki rezidencián, rendkívül feszült légkörben folyó válságtanácskozáson elhatározták, hogy a miniszterelnök, a belügyminiszter és az igazságügyi miniszter látogatást tesznek a Bataclan-nál – tudta meg a Le Monde.
Három robbantás a barátságos mérkőzés alatt
Előzőleg Párizsban Franciaország Németországgal játszott barátságos futballmérkőzést a Stade de France-ban, amikor a stadion közelében robbanásokat hallottak. A Le Figaro azt írta Párizsban öt helyszínen (a La Belle bárnál, a Le Carillon bárnál és a Le Petit Cambodge étteremnél valamint a La Casa Nostra pizzázónál) is lövöldözés tört ki. Először a belvárosi X. kerületben, a Le Petit Cambodge nevű étterem környékén dördültek lövések, majd az onnan nem messze található Bataclan nevű koncertterem előtt, később pedig a rue Charonne környékén is. Sajtóhírek szerint ezeken a helyszíneken további 40 halott maradt.
A Stade de France-nál egy feldarabolt holttestet találtak. A meccsen lévő François Hollande francia államfőt kimenekítették a stadionból. Később közölték, hogy az elnök a Belügyminisztériumban van, ahol tájékozódik a helyzetről. A stadionnál a robbantásokat öngyilkos merénylők követték el, de több más terrorista szökésben van a hírek szerint.
A stadion mellett két öngyilkos merényletet követtek el, valamint egy pokolgépet robbantottak fel a terroristák. Két robbanást a bejáratoknál, egyet pedig egy közeli McDonald’s étteremnél követtek el, egy időben, összehangoltan. Meg nem erősített források szerint további egy, nagyerejű, gázpalackokból összeállított pokolgépet hatástalanítottak a tűzszerészek a stadion mellett. A tűzszerészek jelenleg továbbra is dolgoznak, és átfésülik a stadion környékét.
Először 21 óra 20 perckor, majd egy perccel később rövid és éles robbanást hallottak a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés szurkolói péntek este Párizsban. A nézők nem estek pánikba, de a meccs lefújása után több száz rajongó özönlött a pályára, hogy biztonságos helyet keressen. „Biztonságosabbnak éreztük a pálya közepén, mert nem volt világos, hogy mi történhet odakint” – magyarázta egy szurkoló a hírügynökségi jelentések szerint. Egy másik azt mondta: hallották a két nagy durranást, de eleinte azt hitték, petárdáznak a stadionon kívül.
Egy fiatal szurkoló arról számolt be, hogy amikor elhagyták a stadiont rendőrségi szirénákat hallottak és futva hömpölygő tömeget láttak. „Vonatra tudtunk szállni, de a Gare de Nord-nál (Északi pályaudvar) a rendőrőrök azzal vártak, hogy el kell hagyni a környéket, és azóta itt vagyunk az utcán. Nem tudom, hogyan jutunk haza” – mondta a fiatalember.
Háromszor-négyszer is újratöltötték fegyvereiket a Bataclan-koncertterem sortüzében
Szemtanúk beszámolói alapján a Bataclan-koncertterembe két férfi ment be felfegyverkezve, ahol az Eagles of Death Metal koncertje zajlott. A környéket a rendőrök lezárták. A France Info rádiónak egy szemtanú könnyek között azt mondta, hogy az édesanyjával együtt ő is a teremben volt, amikor több fegyveres betört, és lövöldözni kezdett. A sorozatok között azt kiabálták, hogy Allah Akbar. Az illetőnek és az anyjának egy óvatlan pillanatban sikerült kimenekülnie.
Az origo.hu telefonon érte el a koncertterem elleni támadás egyik magyar túlélőjét. A szemtanú beszámolója szerint a támadók el sem takarták az arcukat, és folyamatosan tüzeltek fegyvereikből. A két magyar szemtanú egy vészkijáraton át menekült, közben folyamatosan hallották a lövéseket. Állításuk szerint a merénylők kezében a gépfegyverek mellett táska is volt.
A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a Le Monde, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre. „Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek” – mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint.
„Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek” – mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre. „Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak” – mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő.
Mindenfelé emberek hevertek…
Egy kisírt szemű nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe. „Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek” – magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt. Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.
A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből. „Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott” – mesélte a környék egyik lakója. A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson.
Párizs lángokban – a világhálón ünnepelnek az iszlám terroristák
A szélsőséges internetes fórumok figyelésére szakosodott SITE Intelligence Group szerint a dzsihadista csoportok a közösségi portálokon, elsősorban a Twitter üzenőportálon ünnepelték a Párizsban elkövetett terrormerényleteket. A bejegyzések szerint az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet állhat a vérengzés mögött.
A bejegyzéseket „Párizs lángokban“, valamint „A Kalifátus lecsap Franciaországra” arab nyelvű hashtagekkel látták el. A SITE szerint a dzsihadista csoportokhoz köthető közösségi fórumokon fotók is megjelentek a terrortámadásokról. Egy online hírcsatorna, amely az Iszlám Állammal rokonszenvez, a Szíriában végrehajtott francia légitámadásokat rója fel Párizsnak, megjegyezve, hogy „ma (Franciaország) is megízlelhette ugyanezt“.
Gyászol a világ
Barack Obama amerikai elnök televíziós beszédében azt mondta, ez nem csak Franciaország elleni támadás, és az USA kiáll a franciák mellett. Angela Merkel mély megrendülését fejezte ki a terrortámadások miatt. A kancellár Berlinben nyilatkozva egyértelmű terrorakcióknak nevezte a több helyszínen elkövetett merényleteket. Merkel hangoztatta, hogy gondolatai ezekben az órákban az áldozatoknál, a hozzátartozóknál és a Párizsban tartózkodó valamennyi embernél járnak. Berlinben bejelentették azt is, hogy a német kormány közvetlen kapcsolatba lépett a francia kabinettel.
Orbán Viktor miniszterelnök őszinte részvétét fejezte ki a párizsi terrortámadásokban elhunyt áldozatok hozzátartozóinak és Franciaország valamennyi polgárának – tájékoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztérium az MTI-t szombat kora hajnalban. Magyarország a szolidaritásáról biztosítja Franciaországot, a magyar emberek a franciák mellett állnak ezekben a rendkívüli órákban – tudatta a miniszterelnök a péntek esti merényleteket követően.
Folyamatos ügyeletet rendelt el a párizsi magyar nagykövetségen a terrortámadások miatt a külgazdasági és külügyminiszter péntek éjjel. Ha magyar állampolgárnak segítségre van szüksége, azonnal hívja a követség
00-33-683-254-362
-es telefonszámát – mondta az M1-nek Szijjártó Péter. Magyarország a francia emberek mellett áll, együtt érzünk velük, és a terror minden formáját elítéljük – közölte a miniszter. Szijjártó Péter folyamatosan kapcsolatban áll Pintér Sándor belügyminiszterrel, akivel abban állapodtak meg, hogy a budapesti francia nagykövetség rendőri biztosítását haladéktalanul megerősítik.
Forrás: MTI, Origo.hu, Index.hu, Hirado.hu
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS