Szirénapróbát tart ma délelőtt 11 órakor a katasztrófavédelem a Monitoring és Lakossági Riasztó rendszerében (MoLaRi) – jelezte Facebook-oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A veszélyes vegyi anyagokkal dolgozó üzemek körzetében felszerelt meterorológiai és vegyi érzékelő, továbbá lakossági riasztó rendszer teljes körű próbája lesz ma, ami azt jelenti, hogy 667 lakossági riasztó-tájékoztató pont lép működésbe Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Fejér, Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom, Pest, Tolna, Vas, Veszprém, Zala megyében és Budapesten.
A MoLaRi rendszer keretében a veszélyes ipari üzemben esetlegesen bekövetkező meghibásodás vagy baleset miatt veszélyes vegyi anyag (gáz) kerülhet a levegőbe, amelynek a koncentrációját a telepített mérőszondák (monitoring végpontok) mérik és ezzel párhuzamosan jelzik az értéket a katasztrófavédelem 24 órás ügyeletén is. A mért adatokat kiértékelik, majd szükség esetén, a szirénarendszeren (riasztó végpontokon) keresztül az érintett lakosságot riasztják, illetve értesítik a magatartási szabályokról. A folyamatos üzembiztonság fenntartása és ellenőrzése érdekében a rendszer részeit meghatározott időszakonként tesztelik – ilyen történik ma 11-kor is. A hangos üzemű (teljeskörű) próbánál a következő szöveget, illetve jelzést adják le:
„Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba!
Most a katasztrófariadó jelzését hallják”
A szöveg után azonnal következik a sziréna jelzés, ami két percig tartó, váltakozó hangmagasságú, mélyebb tónusú, üvöltő hang. Ezután ismét szöveget mondanak be:
„Figyelem, ez próba! Figyelem, ez próba!
Most a veszély elmúlt jelzését hallják”
A szöveg után kétszer fél percig tartó, fél perces szünettel megszakított egyenletes hangjelzés következik, majd azonnal újabb szöveget mondanak be:
„A próbának vége! A próbának vége!
A jelzésekkel kapcsolatban a lakosságnak teendője nincs. Ez a rendszer próbája.”
Valós riasztás esetén a szirénarendszeren lesugárzott szövegben NEM szerepel a „Figyelem, ez próba” kifejezés!
Forrás: Facebook/BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, katasztrofavedelem.hu; Fotó: nyugat.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS