A Fővárosi Törvényszék hétfői tárgyalásán Csonka Balázs bíró elutasította a Milton Hitelezési Zrt. keresetét, amelyben az egyoldalú kamatmódosítást lehetővé tevő szerződési feltételek tisztességtelenségével kapcsolatos vélelem megdöntésére indított a társaság, a magyar állam ellen.
Szóbeli indoklásában a bíró kifejtette: a szerződések – főleg a hosszú távúak – egyoldalú módosítása kiköthető jogszerűen, de az érték-egyensúlynak az ilyen módosítás után is fenn kell maradnia.
A bíró az államot képviselő ügyvédi iroda 2 millió 828 ezer forintos – a szerződése alapján számított és kért – munkadíját túlzottnak tartotta és azt 500 ezer forintban állapította meg.
Hétfőn a K&H Bank, az MKB és a Milton próbálta bebizonyítani a bíróságon, hogy nem volt tisztességtelen az összes kamatemelésük. A K&H kontra magyar állam devizahiteles perben a Fővárosi Törvényszék szeptember 9-re halasztotta az elsőfokú ítélet kihirdetését. A törvényszék egyben elutasította a bank indítványát, amely az eljárás felfüggesztésére és arra irányult, hogy forduljanak az Alkotmánybírósághoz (Ab), illetve az Európai Unió Bíróságához.
Ismert, ma jár le a keresetek benyújtásának végső határideje, péntekig 19 bank és 38 egyéb intézmény adott be keresetlevelet.
Az első, a Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezet kontra magyar állam perben kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében a takarékszövetkezet keresetét elutasította a bíróság. Így tisztességtelennek minősülnek a takarékszövetkezet egyoldalú hitelszerződés-módosításai.
Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS