Kedden tizenkettedik alkalommal találkozik Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök, így az ukrán válság kiéleződése óta a magyar kormányfő lesz az első EU- és NATO-tagállami vezető, aki személyesen is találkozik Oroszország vezetőjével. Noha a magyar baloldal – az EU liberális fősodrának szellemi melléktermékeként –, valamint a baloldali többségű Európai Parlament folyamatosan kritizálja a magyar miniszterelnököt, amiért mindkét fél számára előnyös gazdasági együttműködésére törekszik Oroszországgal, a mai találkozónak hazánk gazdasági stabilitására nézve meghatározó szerepe lesz.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a két ország vezetőjének találkozóját megelőzően az eddigi orosz-magyar együttműködés sikereiről írt közösségi oldalán. Utalt rá, hogy Magyarország sikeresen alkalmazta – Európában elsőként – a Szputnyik V. orosz vakcinát a koronavírus ellen, valamint hazánk olyan előnyös gázszerződést kötött az orosz Gazprommal, amelynek köszönhetően elkerülte az Európai Unió többi tagállamát sújtó energiaválságot.
A két ország vezetőinek találkozója kapcsán a Portfolio.hu Szijjártó Péter külügyminiszter szavait idézte az orosz TASZSZ hírügynökségnek adott január 20-i interjújából. Ezek alapján Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin találkozóján egyik meghatározó eleme a paksi atomerőmű bővítésének kivitelezési kérdése lesz. A külügyminiszter szavait idézve a felek szeretnék ez év első felében létesítési fázisba léptetni a nagyrészt orosz hitelből megvalósuló Paks II. építését. Az atomerőmű eredeti tervei alapján már 2023-ban üzemképesnek kellett volna lennie, a külügyminiszter azonban az idézett interjúban az évtized végére datálta a létesítmény üzembe állásának célját.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt pénteki interjújában az is kifejtette, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatódó tárgyalás fontos témája lesz a tavaly kötött orosz-magyar gázszerződés is, amelynek az a célja, hogy hosszú távon is stabilizálja Magyarország gázellátását az európai energiaválság közepette.
Azt szeretném elérni a tárgyalásokon, hogy ebben a nehéz, energiaár-növekedéssel terhelt időben az orosz–magyar kapcsolatokban a kialkudott gázmennyiséget, ami ma a rendelkezésünkre áll hosszabb távon, növeljük meg Magyarország biztonsága érdekében
– jelentette ki a miniszterelnök, majd arra is kitért, hogy a tárgyalásokon egyeztetni fognak olyan gazdasági együttműködésekről is, mint az élelmiszeripar, turizmus, vagy éppen az űrkutatási együttműködés. Mint mondta, Magyarországnak utóbbi téren is van eladható tudása. A keddi találkozón a koronavírus-járvány elleni védekezés szempontjából kiemelt fontosságú téma is napirenden lesz, ami az orosz Szputnyik V. vakcina magyarországi gyártásáról szól.
Az Európai Parlament (EP) gondolatait tolmácsoló magyar baloldal és annak sajtója kiemelt témaként kezeli az orosz-ukrán konfliktust. Ennek fényében az EP már megtette szokásos politikai fenyegetőzését és felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy az EU közös álláspontját képviselje a konfliktus témájában, a baloldal narratíváját szétkürtölő Független Objektív Sajtó (FOS) termékei pedig előszeretettel spekulálnak arra, hogy Orbán Viktor kvázi rossz fiúként, az ukránok kárára fog tárgyalni az orosz elnökkel.
Ezzel szemben viszont az MTI még hétfőn adott tájékoztatást arról, hogy a magyar miniszterelnök a moszkvai tárgyalást megelőzően, hétfő este telefonon egyeztetett Jens Stoltenberggel, a NATO főtitkárával és áttekintették az orosz-ukrán határon kialakult biztonsági helyzetet. Hitet tettek a feszültség csökkentése és a viták párbeszéd útján történő megoldása mellett. Orbán Viktor emellett tárgyalt az Európai Unió soros elnökségét betöltő Emmanuel Macron francia államfővel is.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS