Emmanuel Macron francia államfő a legjelentősebb francia állami kitüntetés, a Becsületrend legmagasabb fokozatával, a Nagykereszttel tüntette ki a hivatalából 16 év után távozó Angela Merkel német kancellárt, akit búcsúlátogatáson fogadott szerda este a burgundiai Beaune-ban.
“Angela! Angela! Bravo! Danke Mutti!” – kiáltották az emberek a több száz fős tömegből az egyik leghíresebb francia borvidék központjában, amikor a két vezető házastársak kíséretében megérkezett a Merkel tiszteletére adandó díszvacsorára. Az elnök a vacsora előtt a városházán tüntette ki a kancellárt. Az elismerés, amelyet elődei közül Konrad Adenauer, Willy Brandt, Helmut Kohl és Gerhard Schröder is megkapott, az elnöki hivatal szerint az Angela Merkel által is ápolt szoros francia–német barátságot testesíti meg.
Kancellárságod alatt Franciaország megismert és megszeretett téged. Az első években Jacques Chirackal dolgoztál együtt, aztán Nicolas Sarkozyvel abban a küzdelemben, amely a pénzügyi válsággal szemben és az eurózóna integritásának megtartásáért folyt, majd Francois Hollande-dal, amikor a terrorizmussal és a migrációs válsággal kellett szembenéznetek. Mi pedig a pandémiát küzdöttük végig együtt, és próbáltuk előbbre vinni Európát számos ügyben, egyre bizonytalanabb geopolitikai helyzetben. Neked köszönhetően Európa ebben az időszakban végig egységes maradt e megrázkódtatások ellenére. Nagyszerű és kivételes európai életpálya a tiéd. Köszönet, hogy elfogadtad azt a heves elnököt is, aki mindent fel akart forgatni, köszönet az irányomban tanúsított türelmedért és jóindulatodért
– udvarolt Macron, akinek Angela Merkel azt válaszolta: az volt a jó ezekben a francia elnökökben, hogy értékeik közösek voltak, még ha ötleteik eltérőek is gyakran az elején. Úgy vélte a leköszönő kancellár, általában sikerült összefogniuk, és együtt többet tudtak tenni annál, mint amit egyedül tudtak volna csinálni. Az ünnepség végén Angela Merkel megölelte Emmanuel Macront, aki egyebek mellett azt az okmányt adta ajándékba a német kancellárnak, amely igazolta első hivatalos látogatását Franciaországba, 1990-ben egy keletnémet delegáció helyettes szóvivőjeként.
Hírmagyarázók szerint a két vezető között Emmanuel Macron 2017-es megválasztásától kezdve egyre erősebb bizalmi viszony alakult ki. A koronavírus-járvány következményeivel szemben együtt dolgozták ki annak a helyreállítási alapnak a tervét, amelyet közös hitelekből finanszíroznak az európai tagállamok. Angela Merkel korábban három, nagyon különböző habitusú francia elnökkel dolgozott együtt, és mindegyikkel sikerült szót értenie.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS