Ma kezdődik meg Mark Dickey neves amerikai barlangkutató felszínre hozatala a dél-törökországi Morca-barlangból – jelentette pénteken az Ihlas török hírügynökség a török katasztrófavédelem (AFAD) kutatás-mentési igazgatójára, Recep Salcira hivatkozva. Az akcióban magyar mentőcsapatok is részt vesznek, akiknek csütörtöki indulását Szalay-Bobrovniczky Kristóf jelentette be.
A férfi egy nemzetközi expedíció során szeptember 2-án gyomorbélrendszeri vérzést kapott, és 1040 méteres mélységben rekedt. Kimentése nemzetközi mentőakció keretében folyik, amelyben török szervezetek mellett magyar, horvát, olasz, bolgár és szlovén csapatok is részt vesznek. Recep Salci arról számolt be, hogy a Dickey mellé lejutó orvosok sikeresen kezelték a 40 éves férfit, aki már saját lábra állt, és alkalmassá vált arra, hogy kihozzák a barlangból. Az illetékes rámutatott: egy egészséges ember számára 16 órát vesz igénybe, amíg Dickey helyzetéből a felszínre jut. A mentőegységek célja az, hogy kedden vagy szerdán a felszínre érjen az amerikai barlangkutató – mondta el Salci, hozzátéve, hogy az előkészületek részeként pénteken végeztek a szűk járatok kiszélesítésével.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf csütörtökön jelentette be, hogy a mentésben magyar csapatok is részt vesznek, akiket a Magyar Honvédség gépe szállított a helyszínre. Ma a Magyar Barlangi Mentőszolgálat négyfős egészségügyi csoportja elsőként ért le Dickey-hez. A csapat gyógyszeres ellátással, valamint vérátömlesztéssel stabilizálta a kutató állapotát, amely a kezeléseknek köszönhetően javult, de még mindig súlyos.
A Blikk értesülései szerint Dickeyt egy magyar doktornő tartja életben, vérátömlesztést és gyógyszereket ad neki.
Olyan orvost kellett találnunk, akinek van barlangásztapasztalata és le tud menni ebbe a mélységbe. A doktornő, aki vállalta a feladatot, nagyon rutinos, sok éve barlangászik már
– mondta a lapnak Horváth Richárd, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat országos vezetője. Mint mondta, a magyar csapatnak gyakorlatilag egy orvosi rendelőt kellett kiépítenie egy intenzív terápiás sátorral az 1040 méteres mélységben.
Ha nem is tudtunk steril körülményeket biztosítani, de olyan tábort kellett kiépíteni, ahol el lehetett kezdeni a sérült kezelését
– mondta a Blikknek Horváth. Dickey-t a nemzetközi expedíción három amerikai, négy török, négy román és egy magyar társa kísérte.
A Morca-barlang (ejtsd: mordzsa) a dél-törökországi Mersin tartomány Anamur körzetében található a Torosz-hegységben.
Forrás: MTI, Blikk; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS