A migránshelyzetről, a magyar–szerb együttműködési lehetőségekről, valamint más biztonsági kérdésekről tárgyalt Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója Belgrádban, pénteken. A belügyminisztériumi találkozót követő sajtótájékoztatón – amelyet Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével közösen tartott – Bakondi György elmondta: a magyar-szerb határon folyó határőrizeti tevékenység, a határsértő mozgás nagyságrendje, az embercsempészet, az afgán helyzet, illetve az afgán menekültek egyre növekvő száma, valamint a hatóságok együttműködése mellett a belgrádi találkozón szó esett a szerb köztársasági elnök által felvetett úgynevezett „mini Schengen együttműködésről”, amelynek keretében Albánia, Észak-Macedónia és Szerbia között erősödne az együttműködés, és amely pozitív fejlemény lenne a térség országainak kooperációjában.
Bakondi György rámutatott, hogy növekszik a migrációs nyomás a határon, hiszen a legfrissebb adatok szerint az idén összesen 54 907 határsértőt fogott el a rendőrség, míg a tavalyi esztendő ugyanezen időszakában csupán tizenhétezret. Emellett az idén már 523 embercsempészt is elkaptak, míg tavaly ugyanennyi idő alatt 206-ot. A belbiztonsági főtanácsadó arra is felhívta a figyelmet, hogy az idén a határsértőknek már több mint a fele afgán, míg korábban a legtöbben szírnek vallották magukat.
Az afgán helyzet és egyáltalán a 2021-es helyzet azonban más, mint 2015-ben volt
– húzta alá Bakondi György. Kifejtette, hogy már az Európai Unió is máshogyan áll a migránsokhoz, és ez a nyilatkozatokból is kiderül, hiszen már arról beszélnek, hogy az Európai Unió külső határait őrizni kell. Emellett a német álláspont is változott, még ha nem is sokan beszélnek erről hangosan.
Mi mindent megteszünk, (…) hogy a magyar emberek védelme érdekében fellépjünk, és azt a biztonságot tudjuk garantálni, amely ott kezdődik, hogy mi dönthessük el, kik azok, akik beléphetnek az országunkba, és ezt ne Brüsszelből mondják meg nekünk
– magyarázta, és emellett kiemelte: a migráció nem alapvető emberi jog, és mi úgy gondoljuk, hogy azokat engedjük be az országunkba, akik valóban politikai menekültstátuszra jogosultak.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Varga György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS