Adnan Polat török üzletember nyitotta meg a keddi magyar–török gazdasági fórumot, amelyen Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan is felszólalt. Az üzleti fórum Szijjártó Péter és török partnere, Mevlüt Cavusoglu külön tárgyalásával indult, a felek pedig több fontos dologban is megállapodtak, például a Török Áramlat II. kapcsán. A török államfő megragadta az alkalamat, és köszönetet mondott a magyar népnek, hogy a közös történelmi örökséget törődéssel ápolja, és kifejtette, a magyarok és törökök nem versenytársai egymásnak, hanem együttműködve tudnak közösen dolgozni. Orbán Viktor a találkozón emlékeztetett arra, hogy 2012-2013-ban gazdasági célkitűzéseket tettek: akkor 5 milliárd eurós kereskedelmi kapcsolatokat szerettek volna elérni, ma már 6 milliárdot tűztek ki.
Szijjártó Péter köszöntötte a résztvevőket, és hangsúlyozta, a részvevők régi jó ismerősként üdvözlik egymást, hiszen a térségben az első számú kereskedelmi partnerekről van szó, amellyel az első 7 hónapban 19 százalékkal nőtt a kereskedelmi forgalmunk. A miniszter elmondta, Magyarország nyitott gazdaság, amelynek alapvető érdeke, hogy szoros kapcsolata legyen egy olyan országgal, amely a 10 legnagyobb gazdaság közé szeretne kerülni.
Magyarország két óra alatt elérhető Törökországból, innen pedig Európa érhető el könnyen – így érvelt a török üzletemberek előtt a fórumon Adnan Polat, aki kifejtette, hogy a 2013-ban tett vállalás, mely szerint 5 milliárd dollárra fog nőni a kétoldalú külkereskedelem, jelenleg 3,8 milliárdnál tart.
A fórumon Orbán Viktor és Recep Tayyip Erdogan is felszólalt. Orbán Viktor kifejtette, izgalmas tárgyaláson vannak túl, és köszönetet mondott Erdogannak a nyitottságért. Emlékeztetett arra, hogy 2012-2013-ban gazdasági célkitűzéseket tettek: akkor 5 milliárd eurós kereskedelmi kapcsolatokat szerettek volna elérni, ma már 6 milliárdot tűztek ki.
Nagy horderejű változások zajlanak le a világban, így Európában is, ahol mindenki biztonságot és kiszámíthatóságot akar. Minden európai vezető azt keresi, hogyan tudná ezt saját népének elérni
– fogalmazott a miniszterelnök.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy mindkét ország tagja a NATO-nak, és kifejtette azt is, hogy 8 új gazdasági együttműködés van készülőben, ezek félmilliárd dolláros beruházásokat hozhatnak. Kifejtette, 150 török fiatalnak ajánlottak fel ösztöndíjprogramot, erre két és félszeres volt a túljelentkezés.
Törökország eleve szövetségese Magyarországnak, hiszen mindketten a NATO tagjai. Magyarországon több, mint ezer ember dolgozik török hátterű cégnél
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Erdogan beszédében hangsúlyozta, erősek a kapcsolatok a két ország között. A török államfő köszönetet mondott a magyar népnek, hogy a közös történelmi örökséget törődéssel ápolja. Hozzátette, hogy a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak magasabb szintre kell fejlődniük, a baráti kapcsolatokra építve. Ehhez minden támogatást megadnak.
Nem vagyunk versenytársak, szövetségesek vagyunk
– hangsúlyozta Erdogan.
Ami a gazdasági kapcsolatokat illeti, Erdogan elmondta, az első hét hónapban 1,8 milliárd volt a kétoldalú kereskedelmi forgalom, ami alátámasztja, hogy elérhető a már többek által említett 6 milliárdos cél. Erdogan a török fejlődés fontos elemeként említette az új isztambuli repülőteret, amelynek segítségével 200 millió utast tudnak szállítani. Budapestet és Magyarországot fontos turisztikai célpontként említette. Beszélt arról is, hogy véleménye szerint spekulatív támadás zajlik hazája ellen a terrorizmus elleni háborúban betöltött szerepe miatt, illetve megemlítette azt is, hogy 4 millió menekült él hazájában, ehhez pedig nem kaptak segítséget senkitől.
Európai barátaink se tartották be az ígéretüket. Mi ennek ellenére folytatjuk
– mondta a török elnök.
Igazából sosem néztünk úgy Magyarországra, mint egy külföldi országra, hiszen Közép-Ázsiáig nyúlnak vissza gyökereink
– tette hozzá Recep Tayyip Erdogan, aki szerint a magyarok és törökök nem versenytársai egymásnak, hanem együttműködve tudnak közösen dolgozni.
Szijjártó Péter a török-magyar üzleti találkozót követő sajtótájékoztatón elmondta, több fontos kérdésben is megállapodtak, szóba került például a Török Áramlat II., amely jövőre eléri a török partokat, Magyarország számára pedig minimális, 5 millió eurós beruházással el lehet érni, hogy 6 milliárd köbméter gáz érkezzen ezen évente.
Forrás: MTI, hvg.hu; Vezető kép: Kovács Tamás/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS