Minden jel arra mutat, hogy súlyosan visszaéltek a kémszoftverekkel Magyarországon – jelentette ki az Európai Parlament (EP) Pegasus-kémszoftvert vizsgáló bizottsága Magyarországra küldött delegációjának vezetője a szervezet keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
Jeroen Lenaers (EPP, Hollandia) angol nyelvű beszédében azt mondta: egyáltalán nem tartja meggyőzőnek a magyar hatóságok magyarázatát. A vizsgálóbizottság elnöke azt hangoztatta, hogy a magyarországi jogállamisági helyzet az egyik legrosszabb az Európai Unióban: az intézmények nem az állampolgárokat szolgálják, hanem a kormány politikai céljait. A delegációvezető kiemelte: látogatásuk lehetővé tette, hogy kissé jobban megértsék a kémszoftverek használatát, a visszaélést azokkal Magyarországon. Sajnálatosnak nevezte, hogy a magyar kormány röviddel érkezésük előtt és megfelelő indoklás nélkül elutasította meghívásukat a párbeszédre.
Varga Judit igazságügyi miniszter összeesküvés-elméleteket gyártott és külföldi befolyásolást emlegetett, ami nevetséges
– mondta. Hozzátette: a magyar miniszter nem tiszteli a demokratikus eszmecserét, a párbeszéd “nem tartozik a kormány munkamódszerei közé”. A meghívásuk elutasítása sokat elmond, keserű tapasztalat a magyar politika állapotáról – fogalmazott Jeroen Lenaers.
A párbeszédnek a legtermészetesebbnek kellene lennie, helyette a kormány az EP választott képviselőit támadja
– hangsúlyozta. Megjegyezte: sem a magyar, sem a lengyel kormány “nem tűri az ellenőrzést”. Azt mondta, nem kaptak választ arra, miért figyeltek meg olyan sok embert a magyar hatóságok.
Valóban ilyen nagy veszélyt jelentenek újságírók, tüntetők?
– tette fel a kérdést. A delegációvezető közölte: a magyar hatóságok általános okot, nemzetbiztonsági indokot hoztak fel; ez alapján “bárkit megcéloztak”.
Ez azonban ellenkezik az irányelvekkel, az uniós jogszabályokkal
– emelte ki. Jeroen Lenaers szerint a magyar emberek úgy érzik, hogy rendszerszerűen megsértik alapvető jogaikat.
Ellenkezik a liberális demokrácia alapelveivel, hogy politikailag és pénzügyileg is ellenőrzik a médiapiacot és a közszférát
– jelentette ki. Arra szólította fel a magyar kormányt: ne használja a tágan értelmezhető nemzetbiztonsági indokot a kémszoftverek használatakor. A delegációvezető hozzátette: nem megfelelő a jogorvoslat lehetősége.
Az embereket nem értesítik arról, hogy megfigyelték őket, ami ellenkezik az európai emberi jogi bíróság esetjogával
– közölte Jeroen Lenaers. Fontosnak nevezte az igazságszolgáltatás függetlenségét.
A magyar állampolgárok megérdemlik, hogy elszámoltatható és átlátható intézményeik legyenek
– mondta.
Várhatóan áprilisra véglegesedik a több ország vizsgálatán alapuló jelentés
– közölte Jeroen Lenaers. Javaslatokat tesznek majd az európai polgárok védelme érdekében – fűzte hozzá.
Sophie in ’t Veld vizsgálóbizottsági jelentéstevő (Renew, Hollandia) szintén angol nyelven hangsúlyozta, hogy a jogállamiság egészét rombolja, ha éppen azokat célozzák meg a kémszoftverekkel, akik alapvető fontosságúak a demokráciában: újságírókat, civil szervezetek képviselőit, ellenzéki politikusokat. Úgy fogalmazott, hogy ennek dermesztő a hatása sok emberre, akik azon gondolkodnak, vajon ők is érintettek-e.
A kémszoftverek mélyen behatolnak a magánéletbe. Nem csupán a beszélgetéseket hallgatják le, hanem a mobiltelefonok teljes tartalmát átveszik: hozzáférnek minden képhez, levélhez, az összes kommunikációs előzményhez
– mutatott rá Sophie in ’t Veld. Úgy vélekedett, hogy jelenleg a demokráciára leselkedő legnagyobb veszély a visszaélés a kémprogramokkal. A vizsgálóbizottsági jelentéstevő kiemelte: a magyar kormány úgy érvelt, hogy nem tartozik rájuk a téma. Ez azonban tévedés a politikus szerint, aki azt mondta, hogy a kémszoftverek ügye egész Európáé, minden tagállamé.
Ezekkel a programokkal választásokat is befolyásolni lehet
– jelentette ki. Sophie in ’t Veld arra szólította fel a magyar kormányt, hogy gyorsan rendezze a helyzetet. Azt mondta, mivel Magyarország az EU része, be kell tartania a közösség szabályait.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS