Milliárdokat kaszált a Nemzeti Adó és Vámhivatal a közérdekű bejelentések nyomán indított vizsgálaton 2012 eleje óta – bíztat kimondatlanul újabb feljelentésekre a Magyar Nemzet a nol.hu szerint.
A Magyar Nemzet ugyanis mai cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy a NAV-hoz érkező bejelentések nyomán nemcsak a számlát nem adó boltosokat, vagy a pancsolt italt felszolgáló kocsmákat, illetve a cigarettacsempészeket fülelik le, hanem a fekete jövedelemből luxusautókkal járó, fényűző életet élő polgártársakat is.
Jakubász Tamás cikke szerint az állampolgári közlések egyike-másika nagy horderejű visszaélésekről rántja le a leplet: a beadványok alapján 2012-ben nyolcmilliárd forint adókülönbözet nyomára bukkant a hatóság, ez év március végéig pedig további 2,6 milliárd forint hiányára derült fény. Mint arra a cikk írójának érdeklődésére a hivatal fel hívta a figyelmet. a bepanaszolt cég vagy magánszemély adóügyeit akkor vizsgálják meg tüzetesen, ha a jelzés bizonyítékként figyelembe vehető információkról, tényekről szól. A lényegesnek látszó adatokat tartalmazó beadványt a NAV akkor is áttekinti, ha a levél névtelenül érkezik. A napilap cikke ugyanakkor megjegyzi azt is, hogy az elmúlt évek eseteinek kevesebb mint felénél fedték fel személyazonosságukat a hivatalhoz forduló, információt szolgáltató állampolgárok. A hivatalnál ugyanakkor megjegyezték, hogy adott esetben akár felelősségre is vonhatják azokat, akik nyilvánvalóan rosszhiszemű bejelentést tesznek.
Többek az internetes áruházakra panaszkodnak, egyesek pedig munkaadójukat panaszolják be. A cikk írója példaként említi azokat, akik azért jelentik munkáltatójukat a hatóságnál, mert a ténylegesen ledolgozott munkaidőnek csak egy részére jelenti be az alkalmazottat, vagy a fizetés bizonyos hányadát zsebbe adja. Egyes állampolgári bejelentések voltaképpen információkérésnek tekinthetők: az érintett azt igyekszik tisztázni, hogy foglalkoztatója befizette-e utána közterheket. A feketefoglalkoztatás leleplezésénél az jelenthet problémát, hogy a kapcsolat illegális jellege miatt állításait a munkavállaló rendszerint nem tudja szerződéssel vagy más iratokkal igazolni.
A NAV tapasztalati szerint olykor személyes sérelmek, indulatok is szerepet játszhatnak azoknak a beadványoknak a megírásában, amelyek egy -egy polgár fényűző életvitelére hívják fel a hivatal figyelmét. E közlések látványos vagyongyarapodásról, luxusautókról, nagy értékű nyaralásokról, drága ékszerekről szólnak. Az ilyen jelzések azonban sokszor nem tartalmaznak érdemi információt.
A lap információi szerint a hatóság közérdekű bejelentés alapján tavaly 382, ez év első három hónapjában 130 vagyonvizsgálatot végzett el.
Forrás: a Magyar Nemzet mai száma
Fotó: vallalkozoinegyed.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS