Az Eurostat megerősítette a legfrissebb adataiban, hogy Magyarország újabb lépést tett a fejlett tagállamok felé. A visegrádi országok közül – az egy főre jutó GDP tekintetében – a legnagyobb fejlődést érte el hazánk. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára kifejtette, hogy a jövőben nagy előrelépést fog jelenteni az elmúlt két évben több mint kétezer milliárd forint állami támogatásból megvalósult vállalati fejlesztések termőre fordulása.
Magyarország vásárlóerő-paritáson számított GDP-je 2021-ben 2 százalékponttal került közelebb az uniós átlaghoz, a 2020-as 74 százalék után tavaly már a 76 százalékát tette ki. Ezzel a visegrádi országok közül a legnagyobb fejlődést érte el, hiszen míg Lengyelország felzárkózása egy százalékpontos volt, addig Csehország egy, Szlovákia pedig két százalékponttal még távolodott is az átlagtól – közölte a Világgazdaság. De talán ennél is fontosabb, hogy Magyarország megelőzte az 1986 óta uniós tagállam Portugáliát, ezzel előrelépett a GDP-rangsorban.
Fontos azonban eloszlatni azt a tévhitet, hogy Románia megelőzte volna Magyarországot: 2021-ben az erős felzárkózása ellenére még két hellyel mögöttünk állt, és lassabb is volt a felzárkózása
– értékelte az adatokat Regős Gábor, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője.
A teljes képhez az is hozzátartozik, hogy az elmúlt bő évtizedben a körülöttünk lévő mezőny alapjaiban rendeződött át: Lengyelország a 22. helyről a 19.-re, Litvánia a 24.-ről a 16.-ra lépett előre, miközben Portugália a 18.-ról a 21.-re, Görögország a 15.-ről a 26. helyre, Szlovákia pedig a 19.-ről a 25.-re csúszott vissza. Magyarország és Lengyelország között kifejezetten szoros a verseny, most épp ők állnak 1 százalékponttal jobban – ismertették a Világgazdaság online cikkében.
Regős Gábor nem zárja ki, hogy az ország felzárkózása ebben a nehéz időszakban is folytatódik, hiszen még a koronavírus-járvány alatt is közelebb kerültünk az uniós átlaghoz.
Ehhez azonban természetesen több dologra van szükség: a legfontosabb a mielőbbi béke, de nagy szerepe lesz annak is, hogy az érintett vállalkozások mennyire tudnak alkalmazkodni, a gazdaságpolitika pedig ebben milyen segítséget tud nyújtani, miközben a korábbinál nagyobb figyelmet kell fordítania az egyensúlyi mutatókra is
– mondta. Az Eurostat legfrissebb adatairól György László is beszámolt. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára közösségi oldalán azt írta: megvannak a terveink arra, hogy miként érhetjük el az Európai Unió átlagos fejlettségi szintjét 2035-re. Kifejtette, hogy ebben továbbra is kulcsszerepet játszanak a beruházások. Nagy előrelépést fog jelenteni az elmúlt két évben több mint kétezer milliárd forint állami támogatásból megvalósult vállalati fejlesztések termőre fordulása.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: Eurostat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS