Hosszútávon fennmaradó vitára kell felkészülni azzal kapcsolatban, hogy a nyugat-balkáni útvonalon keresztül érkező illegális bevándorlóknak nem Magyarország az első belépési pont az Európai Unió területére, hanem leginkább Görögország, ahol általában elmulasztják az oda érkezettek regisztrációját – mondta el Szijjártó Péter az Echo TV-ben.
Erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszélt az Echo TV Bayer Show című műsorának vasárnapi adásában. A politikus Orbán Viktor miniszerelnökhöz hasonlóan leszögezte: a migráció vonatkozásában Magyarország saját magán kívül védi Németországot is, ez a védelem pedig mintegy 300 milliárd forintba került, amivel hazánk több százezer illegális bevándorló Németországba jutását akadályozta meg.
Legutóbbi németországi látogatása során Orbán Viktor miniszterelnök Horst Seehofer szövetségi belügyminiszterrel is tárgyalt. A találkozóval kapcsolatban Szijjártó Péter megjegyezte: a bajor álláspont a migráció kérdésében közelebb esik a magyar állásponthoz, mint a központi német kormányzati, ugyanakkor látni kell azt, Seehofer azt szeretné, ha az illegálisan érkezett emberek visszakerülnének oda, ahol először regisztrálták őket, s ez számos esetben Magyarország.
Azonban a helyzet az, hogy a dublini szerződés, amely kezeli az Európai Unió migrációs politikáját és egy szabályrendszert ad neki, az világosan fogalmaz: az az európai uniós ország, ahova elsőként belép egy bevándorló, köteles azt regisztrálni
– hívta fel rá a figyelmet a külgazdasági és külügyminiszter, aki rámutatott arra: egyértelmű, hogy a nyugat-balkáni útvonalon keresztül érkező illegális bevándorlók Görögországban lépnek először európai földre, ugyanakkor a görög hatóságok a regisztrációt rengetegszer elmulasztották. Amikor a bevándorlók megérkeztek Magyarországra, a magyar hatóságok az uniós szabályokat betartva regisztrálták az érkezőket. Szijjártó Péter tájékoztatása szerint ebből fakad a jogi vita, hogy az számít-e, az illegális bevándorló hol lépett be az EU területére, vagy az, hogy mely országban lett regisztrálva.
Abból senkinek nem fakadhat előnye, hogy nem tart be egy szabályt, tehát pusztán azért, mert a görögök nem tartották be az Unió által előírt, számukra kötelező gyakorlatot, ők nem mentesülhetnek ennek a következményei alól. Itt egy komoly jogi vita van, a mi álláspontunk világos. Aki illegális bevándorlóként a nyugat-balkáni útvonalon keresztül érkezett Németországba, az a fizikai törvényszerűségek értelmében Görögországban – esetleg Bulgáriában – kellett, hogy először belépjen az európai uniós tagországok közül az EU területére. Innentől kezdve oda kell visszaküldeni, hozzánk semmiféleképpen
– szögezte le a tárcavezető, aki úgy véli, hosszú ideig tartó vitára kell felkészülni ebben a kérdésben és – ahogy a migráció ügyében – itt is fel kell vállalni a konfliktust.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön az Angela Merkel német kancellárral tartott közös sajtótájékoztatón arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország óriási terhet vesz le a németek válláról azzal, hogy egyetlen illegális bevándorlót sem enged a területére lépni. Szijjártó Péter felhívta rá a figyelmet, napi 24 órában 8000 fegyveres teljesít szolgálatot Magyarország déli határán, amire eddig Magyarország ráköltött 300 milliárd forintnak megfelelő összeget, egymilliárd eurót. Ezzel védjük Németországot is.
A külügyi tárca vezetője rámutatott: a törökök felmondták a görög-török kétoldalú visszafogadási megállapodást, a Thesszalonikiből érkező jelentések szerint az ottani helyzet kezd rosszabbá válni, mint 2015-ben, ezen kívül 30-35 millió olyan ember él Európa közvetlen környezetében, aki az élethelyzeténél fogva bármikor megindulhat Európa irányába.
Szijjártó Péter világosnak nevezte, ha Magyarország nem húzta volna fel a déli határán a kerítést, ha nem védené azt 8000 fegyveressel és nem költött volna rá egymilliárd eurót, akkor a balkáni migrációs útvonal ugyanúgy nézne ki mint, 2015-ben. A magyarországi erőfeszítésekkel sikerült megakadályozni, hogy illegális bevándorlók százezrei jussanak el Németországba a magyar külgazdasági és külügyminiszter ismertetése szerint. A magyar kormány egyebek között ezért is tartja bántónak azt, amikor a német sajtó, illetve egyes német politikusok azt hangoztatják, hogy Magyarország nem szolidáris.
Forrás: echotv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS