Már egy ideje terjed az interneten a Kék Bálnának nevezett “játék”, és most már magyarul is elérhető, Facebook-csoportokban lehet vele találkozni. A kihívás abból áll, hogy a résztvevő különböző feladatokat kap, melyeket teljesítenie kell, ezek azonban gyakran életveszélyesek. Több haláleset is történt már, a Magyar Idők pedig megkereste Németh Ágnes ezredest, az ORFK bűnmegelőzési osztályának vezetőjét.
Németh Ágnes elmondta, ugyan két tizenéves valóban öngyilkosságot követett el, de ez már több mint egy éve történt, és nincs bizonyíték arra, hogy haláluknak köze lett volna a Kék Bálnához. Nem érkezett a játékkal kapcsolatos bejelentés a rendőrségre – tette hozzá. A cikk szerkesztője azonban felhívja a figyelmet, hogy az interjú pénteken készült, és aznap délután a 24.hu megírta, hogy tett bejelentést egy szülő a VII. kerületi Rendőrkapitányságon. Az portál névtelen forrására hivatkozva azt írja, hogy legalább ötven magyar résztvevője van már a Kék bálna-kihívásnak.
A Kék Bálna Oroszországból indulhatott, ugyanis az ottani hírportálok írtak róla először, százharminc áldozatot számolnak. Az orosz hatóságok azonban egyetlen fiatalok által elkövetkett öngyilkosságról sem tudta bebizonyítani, hogy a Kék Bálna kihívás a felelős. “Nemzetközi hack is lehet, nincs adat rá, hogy nem annak indult, mint ahogy arra sincs, hogy kiberbűnözők játékként indították el.” – mondta Németh Ágnes.
Mivel a feladatok teljesítsést videóval vagy fotóval kell bizonyítani, ezért felmerül a kiberbűnözés lehetősége. “A játékban a szerepet kiosztó, azaz a szervező átlépheti a törvényesség határát. Ha az a feladat, hogy a gyerek lopjon el otthonról egy értékes tárgyat és ismert közterületen fotózza le magát vele, majd tegye ki a netre, máris jogellenes.” – hoz fel példát az ezredes.
A Btk. szerint az, aki 14 év alatti személyt öngyilkosságra rábír, vagy ehhez segítséget nyújt, emberölést követ el és 15 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Aki 18 év alatti személyt bír rá öngyilkosságra, nyolc évig terjedő büntetéssel számolhat akkor is, ha az öngyilkosság kísérleti szakaszban marad.
Németh Ágnes elmondta, nagyon fontos, hogy a szülők foglalkozzanak a gyerekekkel, és segítsenek nekik megismerni az internetet. El kell magyarázni, hogy az interneten nem csak jó szándékú emberek vannak jelen. “Egy részük már úgy is tisztában van azzal, hogy miként lehet álprofilt létrehozni, sőt maga is hozott már ilyet létre, ám azzal nincsenek tisztában, hogy az álprofil álcája alatt bűncselekmény áldozatai, sőt akaratlanul elkövetői lehetnek maguk is.” Minden Kék Bálnával kapcsolatos információról tegyenek bejelentést a rendőrségen, a zárt csoport belépő oldalát fotózzák le, ha van telefonszám, amely idegen, eddig nem volt a gyermek életében, azt is közöljék velük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS