A Törökországban terrorizmussal kapcsolatban több mint tizenhárom évre ítélt Hasan Kilic öccse, Suleyman szintén beszökött az Európai Unióba. A 2006-ban Magyarországra érkező Hasan a magyar pártfogóit vette rá, vállaljanak kezességet az öccséért, hogy vissza fog menni Törökországba a három hónapos látogatása után. Suleyman Kilic azonban ideérkezése ötödik napján eltűnt, majd Svájcban kért politikai menedékjogot – írta a Magyar Idők.
A Törökországban terrorizmus miatt több mint tizenhárom évre ítélt Hasan Kilic becsapta magyar patronálóit – mondta el a Magyar Időknek az egyik támogató. Kilic 2016-ban az öccse, Suleyman vízumkérelméhez kérte a benne addig megbízó segítőit, hogy három hónapra szóló meghívólevelet írjanak Suleymannak. Az ankarai magyar külképviselet felvette a kapcsolatot a pártfogókkal, mivel a török hatóságoktól azt a tájékoztatást kapták, hogy Suleyman Kilic a terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) tagja, így kétséges, hogy mik a szándékai az Európai Unióban. Az egyik támogató egy – jelenleg is – békefenntartó tiszt, így szava elégséges volt arra, hogy a külképviselet kiadja a vízumot Suleyman Kilicnek, mivel biztosra vették, hogy az 1979. január 1-jén született férfi vissza fog térni Törökországba.
Annál nagyobb volt a meglepetés, hogy Suleymannak ideérkezése után öt nappal nyoma veszett. Az állítása szerint 1970. január 1-jén született bátyja, Hasan Kilic azt mondta a kezességet vállalóknak: ő maga rakta fel öccsét az isztambuli járatra a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtéren. Az akkori ankarai ügyvivő nagykövet, aki segített a vízum megadásában, 2017. februárjában látta az EU hivatalos nyilvántartásában, hogy Suleyman Kilic Svájcban próbált menedékjogot kérni Magyarországról való távozása után – sikertelenül.
Suleyman Kilicről azóta nincs hír. Az említett tiszt a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz (BÁH) fordult tavaly májusban, részletesen ismertetve a történteket, kérve az ügy kivizsgálását. Egyelőre nem lehet tudni, hogy a magyar hatóságok mire jutottak Suleyman Kilic történetével, aki a jelek szerint fivéréhez hasonlóan szintén beszökött az Európai Unióba. Hasan Kilic 2006-ban hamis papírokkal érkezett Magyarországra, azóta próbál menedékes vagy oltalmazotti státust szerezni – a Helsinki Bizottság ügyvédjének minden igyekezete ellenére –sikertelenül. A BÁH eddig ötször utasította el a kérelmet, hiszen bár Hasan azt állítja, politikai nézetei és kurd mivolta miatt üldözik Törökországban, ám az általa hangoztatott érveit éppúgy nem bizonyítja semmi, mint az általa bemondott személyi adatokat.
Genetikai ritkaság a Kilic-család, mindannyian ugyanakkor születtek
A hatóságoknak ő maga mondta, hogy hamis iratokkal szökött meg Törökországból, ám állításait és a személyazonosságát semmivel sem tudja alátámasztani. Ügyében hivatalos irat csak arról van, hogy Törökországban terrorizmussal kapcsolatban elítélték. A BÁH-nál egyébként azt állította: fivére, Ömer harminchat év börtönt kapott, mert a PKK tagja volt. Ehhez képest abban az ítéletben, ami Hasan Kilic terrorizmusért való elítélését is taglalja, az olvasható: Ömer Kilic ellen a büntetés kiszabását mellőzte a bíróság, mivel a PKK-ból önként kivált anélkül, hogy bármit elkövetett volna. További érdekesség, hogy mindhárom Kilic testvér január 1-jén született.
A Hasan Kilicként (képünkön) nyilvántartott férfi „megtűrtként” tartózkodik hazánkban, immár tizenegy éve, időközben az adóhatóság és a rendőrség is nyomozást indított a tevékenységével és gyorsbüfét üzemeltető cégével kapcsolatban sikkasztás, költségvetési csalás, számviteli rend megsértése és közokirat-hamisítás miatt. A hatóságok azt is vizsgálják, hogy kinek, kiknek utaltathatott rendszeresen pénzt a Western Unionon keresztül Kurdisztánba, mint ahogy azt egy feljelentés tartalmazza.
Forrás: Magyar Idők. Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS