Ártatlannak látja a védelem azokat a volt magas beosztású rendőrtiszteket, akik a vád szerint kamu üzleti hírszerzőkként nem teljesítették a vállalásaikat, de többször megzsarolták, megfenyegették meg ügyfeleiket. Labanc Ferencre (képünkön elöl) és P. Zsoltra (hátul) nemrég elhangzott perbeszédében letöltendő szabadságvesztés kiszabását indítványozta az ügyészség. A Fővárosi Törvényszék legkorábban májusban hozhat elsőfokú döntést a négy éve kezdődött büntetőügyben.
A vádlottak felmentését kérték perbeszédeikben a védők abban a büntetőperben, amelyben a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) két volt vezető beosztású rendőrtisztjét azzal vádolják, hogy gazdasági társaságaikat a törvényes jövedelemszerzés mellett szervezett módon elkövetett zsarolásokra használták. A Fővárosi Törvényszéken folytatott eljárás további érintettjei egy szabálytalan adatszerzés megrendelője, egy ugyancsak korábban a rendőrségen dolgozó alkalmazott és egy további nő. A vádirat szerint a BRFK volt alkalmazottja, P. Zsolt és Labanc Ferenc magánnyomozó, illetve vitás üzleti ügyekben közvetítő vállalkozást működtettek, ügyfeleik egy részének pedig azt állították, hogy rendőri múltjuk, ezáltal kapcsolataik révén nem nyilvános adatokról felvilágosítást kapnak, ezért azonban kenőpénzeket kell eljuttatni a megfelelő emberekhez. Az ügyészség szerint Labancék a megbízóikat megtévesztették, az átvett pénzeket sajátjukként kezelték, a szerződéseikben szereplő feladatokat nem is állt szándékukban elvégezni. A vádirat tartalmazza, hogy az egykori rendőrök ugyanakkor felkeresték az üzleti viták ellenérdekelt érintettjeit, ás azokat a tartozásik elismerésének, megfizetésének vagy elengedésének érdekében számos alkalommal megfenyegették.
A négy éve a Terrorelhárítási Központ segítségével őrizetbe vett egykori rendőrök az egyik vádpont szerint üzleti kapcsolatba léptek egy magyar származású, Nagy-Britanniában élő üzletasszonnyal, aki Magyarországon akart befektetni, ehhez pedig információkra volt szüksége az itteni leendő üzlettársairól. Labancék ehhez felajánlották segítségüket, majd ötvenezer euró munka, illetve négyszáznegyvenezer angol font sikerdíjban állapodtak meg. A nő az összegek felét átadta a vádlottaknak, de nem kapta meg a szerződésben megígért információkat, Labancék ennek ellenére követelték a kialkudott pénzüket, és többször veszélyesen megfenyegették a sértettet. A vizsgálat adatai szerint a terheltek hasonlóan jártak el azokkal is, akikről információkat kellett volna szolgáltatniuk. A védelem érvelése a perben számos alkalommal az volt, hogy az ügyben sértettként szereplő tanúk vallomásai nem egyszer súlyosan ellentmondásosak voltak, Labanc Ferenc pedig a PestiSrácok.hu-nak egy alkalommal azt mondta, hogy koncepciós eljárást folytatnak ellenük, ami az emlékezetes A tanú című filmre emlékeztette. Ezeket a körülményeket a védők is számos alkalommal hangoztatták szerdán elhangzott perbeszédeikben.
Visszafelé sültek el a lejáratási kísérletek
A vádiratban szerepel, hogy a volt rendőrök többször azzal is megzsaroltak egyes sértetteket, hogy egy, az érdekeltségi körükbe tartozó online, főképp bűnügyi történeteket feldolgozó portálon lejárató cikkeket közölnek le, hogy azokkal hiteltelenítsék azokat az üzletembereket, akik nem voltak hajlandók fizetni, vagy engedni a fenyegetéseknek. A webportál főszerkesztőjével – aki maga is a per egyik tanúja – később megromlott a kapcsolatuk, majd a fegyver visszafelé sült el, és Labancékról jelentek meg lejárató cikkek. A vádlottak egyik védekezése éppen az, hogy maguk lettek a lejáratósdi áldozatai. A terhelteket hivatali visszaéléssel, üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedéssel és egyéb bűncselekményekkel vádolja az ügyészség, amelynek képviselője nemrég a két volt rendőr esetében letöltendő szabadságvesztés kiszabására tett indítványt Kalina József büntetőtanácsának, a többiek esetében pedig felfüggesztett szabadságvesztésre, illetve pénzbüntetésre. A vádhatóság azt is kérte, hogy az első és a másodrendű vádlottakat a bíróság végleg tiltsa el a magánnyomozói, és a mediátori tevékenységtől.
Labanc Ferenc Magyarország egyik első, úgynevezett sztárnyomozója volt, a fiatal rendőr több mint harminc éve került a BRFK-hoz, ahol a rendszerváltoztatás környékén az egyebek mellett a szervezett bűnözés visszaszorítására létrehozott, Cattani-csoportnak nevezett kiemelt egység tagja lett. Labancnak később távoznia kellett a testülettől, miután hivatali vesztegetés miatt felfüggesztett szabadságvesztésre és pénzbüntetésre ítélték. A férfi később Tasnádi Péter második maffiaperében bukkant fel vádlottként, miután ő lett volna annak a bérgyilkosságnak az elkövetője, amelyben Tasnádi volt feleségét akarta megöletni. Labanc nem teljesítette a merényletet, de azért előre felvette a pénzt, így csalás miatt kellett felelnie. Érdekesség, hogy annak a büntetőpernek az elsőfokú eljárásában ugyancsak Kalina József volt a büntetőtanács elnöke. A Fővárosi Törvényszéken folytatott büntetőeljárás vádlottjai májusban az utolsó szó jogán tehetik meg észrevételeiket.
Fotó: Horváth Péter Gyula/ PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS